Hanya Yanagihara “Małe życie”

Wydawnictwo W.A.B.

Najgłośniejsza amerykańska powieść roku 2015, literacki debiut autorki, była nominowana do wielu prestiżowych nagród. Książka znalazła się na czele brytyjskich i amerykańskich rankingów wydawniczych, a także spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem czytelników i krytyków. To głęboko poruszająca opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu, dawaniu radości i zaznawaniu cierpienia. Porywająca, przenikliwa, będąca wbrew wszystkiemu gloryfikacją życia, choć próbująca opisać granice ludzkiej wytrzymałości. “Małe życie” to ponad 40 lat historii czterech nowojorczyków. Z młodych studentów przemieniają się w ludzi sukcesu. Poznają jednocześnie głęboko skrywaną i straszną prawdę o jednym z nich. Czy jego ból już nigdy nie pozwoli mu zapomnieć o traumie z dzieciństwa? Czy może sukces w wielkim mieście będzie szansą na uspokojenie? Wybitna książka, wstrząsająca i zarazem pochłaniająca bez reszty. O ludzkim losie smaganym biczami cierpienia i dobra, tyranii pamięci i sile przyjaźni. Koniecznie! Dziękuję wydawnictwu W.A.B. za egzemplarz recenzencki.

Monika Rzepka

poraczytania.pl

Ewa Świerżewska, Łukasz Świerżewski  “Wszystko dla Klary, czyli historia pewnego pomysłu”

Wydawnictwo Wilga

“Chcieliśmy stworzyć książkę promującą postawy prospołeczne i przedsiębiorcze, ukazującą sens działania dla innych, a także korzyści płynące z podejmowania różnych aktywności” – mówi autorka Ewa Świerżewska. Rzeczywiście, ta książka może być dla młodzieży dobrym przewodnikiem po organizacji większych przedsięwzięć, budżetowaniu, planowaniu, reklamowaniu własnych działań czy nawet reakcji na nieprzewidziane trudności. Wszystko zaczyna się, gdy dwójka piątoklasistów, Basia i Kuba, postanawia zorganizować szkolny festyn i zbiórkę pieniędzy brakujących na operację tytułowej Klary. Zdeterminowani angażują do pomocy innych uczniów, nauczycieli, rodziców. Krok po kroku realizują ambitny plan. Dodatkowo, po każdym rozdziale znajdziemy fachowe informacje o zarządzaniu projektem, dowcipne i zrozumiałe dla nastolatka. Świetna, oryginalna i zaangażowana w najlepszym tego słowa znaczeniu książka. Polecam! Serdeczne podziękowania dla wydawnictwa Wilga za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

Monika Rzepka

poraczytania.pl

Justyna Bednarek “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”

Wydawnictwo Poradnia K.

Ten wyjątkowy zbiór historyjek został zasłużenie laureatem I nagrody za rok 2015 dla najlepszej książki dziecięcej w konkursie Empiku “Przecinek i kropka”. Dziesięć skarpetek, sześć lewych i cztery prawe, a każda ma swoją osobowość i swoje marzenia. W bajkach możemy przeglądać się jak w lustrze i także w tym wypadku każda ze skarpetkowych przygód jest mądrą podróżą w ludzkie dylematy. Po brawurowych ucieczkach z kosza na brudną bieliznę skarpetki zaczynają swoje drugie życia. Po tym, jak miały dość gniecenia lub podążania za czyimiś krokami chcą wyjść na świat, realizować zmiany i stawiać czoło wyzwaniom. Odnajdują się już w nowych rolach, zgodnie z głosem swych serc. Jedna zostaje gwiazdą seriali, inna politykiem, a kolejna mamą osieroconych myszek. Autorka bardzo umiejętnie wplotła w każdą historię opowieść o wartościach. Skarpetki w nowych rolach wybierają wolność ponad nudę i rutynę, ale nie uciekają od odpowiedzialności. Mądre, pomysłowe i niezbyt długie opowiastki. Brawo, godne polecenia!

Monika Rzepka

poraczytania.pl

Susan Jane Gilman “Królowa lodów z Orchard Street”

Wydawnictwo Czarna Owca

Napisana z rozmachem, lekka i wciągająca jest powieść obyczajowa “Królowa lodów z Orchard Street”. Ta niebanalna historia, to ucieleśnienie amerykańskiego mitu, choć bez sentymentalizmu i słodkiego happy endu. W 1913 roku kilkuletnia Malka Treynowsky wraz z rodziną ucieka z Rosji do Nowego Jorku. Fatalny wypadek na ulicy w jednej chwili zmienia życie małej imigrantki. Równolegle poznajemy trudne dzieciństwo bohaterki i wchodzimy w dorosłość. Malka staje się z czasem Lillian Dunkle, twardą bizneswoman i królową lodowego imperium. Jej droga do fortuny nierozerwalnie splata się z historią Ameryki i ukazuje obraz Nowego Jorku z początków XX wieku, opanowanego przez imigrantów. Wielkim atutem powieści jest główna bohaterka – kobieta realizująca swoje marzenia, konsekwentnie dążąca do celu, a zarazem niejednoznaczna, po ludzku pełna wad i słabości. Trochę szelmowskiego humoru, odrobina goryczy, poruszające dzieciństwo i ogromny sukces Lillian dają efekt godny polecenia. Czyta się z przyjemnością!

Monika Rzepka

poraczytania.pl

Lorrie Moore  “Kora”

Wydawnictwo PWN

Kora to zbiór opowiadań o ludziach w średnim wieku. Skłaniają one nas ….

do refleksji i przemyśleń do ważnych przemyśleń i refleksji nad uniwersalnymi związkami międzyludzkimi, poprzez miłość, przyjaźń, małżeństwo aż do choroby, starości i śmierci. Słodko-gorzki styl autorki nadaje nieco lekkości niełatwym, choć ważkim tematom. Lorrie Moore z poczuciem humoru i niezwykle celnie uwypukla kurioza związków damsko-męskich czy społecznych konwenansów. Jej postaci to najczęściej ludzie po przejściach, konfrontowani wobec złożonych życiowych wyborów. We wszystkich opowiadaniach mieszają się tragedie z komedią, absurdy życia prywatnego i publicznego, nuty ironii i miłosne melodie. Każda opowieść jest inna, każda daje do myślenia i skłania odbiorcę do niecodziennych rozważań. Zarówno bohaterowie książki, jak i czytelnicy, na tle przedstawionych historii mają okazję zweryfikować swoje priorytety i oczekiwania. Ciekawa lektura! Polecam!

Monika Rzepka

poraczytania.pl

Anna Lichota “No i na co ci te góry”

Wydawnictwo Świat Książki

Korona Ziemi to najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. Siedem wielkich, trudno dostępnych gór. Anna Lichota dokonała arcytrudnego zadania zdobycia ich wszystkich. Książka jest jej własną opowieścią o morderczych przygotowaniach i jeszcze bardziej wykańczających wspinaczkach. Jest jednak nie tylko narracją o wysokogórskich sukcesach, ale także o wewnętrznej przemianie autorki. Mierząc się z samodzielnie postawionymi wyzwaniami rewidowała ona swoje życiowe priorytety i potrzeby, walczyła z własnymi ograniczeniami dosłownie i w przenośni wspinając się na szczyty swoich możliwości, a nawet przekraczając je. Wysokogórska pasja doprowadziła ją do tego, co w jej życiu okazało się najważniejsze. Odnalazła siebie. Oto recepta, która się sprawdziła: uważnie wsłuchaj się w głos serca, wyznacz jasny cel, dodaj ogromne pokłady chęci, tony determinacji i odwagi. Autorka, dzięki pasji, wybrała swoją drogę i wygrała życie. Ciekawa lektura nie tylko dla pasjonatów górskich wspinaczek. Polecam!

Monika Rzepka

poraczytania.pl

Jane Nelsen  “Pozytywna dyscyplina”

Wydawnictwo CoJaNaTo

Dlaczego dzieci zachowują się źle? Czy istnieje praktyczna pomoc dla rodziców, dzięki której ich życie stałoby się łatwiejsze? Tak, to pozytywna dyscyplina. To metoda wychowawcza oparta na wzajemnej miłości i szacunku wywodząca się z nurtu psychologii indywidualnej Alfreda Adlera. Jak wyznaczać granice? Jak dzielić się z dzieckiem obowiązkami? Jak pomóc rodzeństwu dogadać się ze sobą? Jak budować w dziecku zdrowe poczucie własnej wartości? Odpowiedzi czekają w książce psycholożki Jane Nelsen, twórczyni metody i praktyka, matki siódemki dzieci i babki dla dwadzieściorga dwojga wnucząt. Pozytywna dyscyplina daje rodzicom do ręki gotowe techniki do pracy z dzieckiem i nad sobą. Buduje poczucie przynależności i ważności w rodzinie, działa bez kar i nagród, poważa myśli, uczucia i doświadczenia dziecka. Dzięki tym zasadom, nawet jeśli wcześniej było to trudne, twoje dziecko będzie gotowe wysłuchać i usłyszeć co mówisz. W końcu dogadacie się. Koniecznie przeczytajcie, bo warto. Polecam!

Monika Rzepka

poraczytania.pl

Eline Snel “Uważność i spokój żabki”

 

Wydawnictwo CoJaNaTo

 

Medytacja dla dzieci? Tak!Świecka medytacja według metody Eline Snel może pomóc dzieciom w nauce świadomego reagowania, osiągania spokoju i wyciszenia. Autorka, doświadczona holenderska terapeutka, na bazie własnych doświadczeń w pracy z dziećmi stworzyła metodę inspirowaną ćwiczeniami uważności (mindfulness) Jona Kabat-Zinna. Zachęca w niej podopiecznych do spokojnej akceptacji swojego stanu i swoich uczuć, do traktowania siebie samego z troską i łagodnością. Książka przekazuje wiedzę w bardzo przystępny sposób, zrozumiały zarówno dla rodzica, jak i pedagoga. Na dołączonej płycie CD podane są ćwiczenia. Metoda Eline Snel, wykorzystywana w stworzonej przez nią Akademii Nauczania Uważności, zyskała entuzjastyczne opinie na całym świecie. Jest stosowana w szkołach podstawowych w Belgii i Holandii. Współczesne dzieci, zalewane ogromną ilością bodźców i “rozpraszaczy”, mogą nauczyć się “przycisku pauzy” i same docenić pozytywne efekty tej metody. Warto wypróbować. Bardzo wskazana lektura!

Monika Rzepka

poraczytania.pl

 

Manula Kalicka “Dziewczyna z kabaretu”

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Młoda tancerka kabaretowa, polska hrabina, żydowski profesor, mały chłopiec oraz niemieccy oficerowie. Ich losy splatają się za sprawą bezcennego obrazu Rembrandta, który co i rusz ściąga na nich nowe niebezpieczeństwa. Wrzesień 1939 rok, Warszawa, Kraków. Choć akcja tej wartkiej powieści rozpoczyna się wraz z początkiem wojny w Polsce, czytając ją możecie być zaskoczeni. Jak tu śmiać się i chichotać, gdy kule świszczą? Momentów wzruszających nie zabraknie, jednak humor i wrażliwość autorki pozwalają uniknąć przytłoczenia widmami wojennych traum. Autorka, mieszkanka okolic Piaseczna, opierała się na pamiętnikach i wspomnieniach, więc postaci i ich zachowania są bardzo autentyczne. Główna bohaterka Irena Górecka nieświadomie wplątuje się w historię kryminalną. Czy bezcenny obraz uda się uchronić przed Niemcami? Napięcie trzyma do ostatniej strony, ciekawa intryga wciąga. To opowieść o przyjaźni i bezinteresownym poświęceniu, o człowieczeństwie w nieludzkich czasach. Serdecznie polecam!

Monika Rzepka

poraczytania.pl

Donna Hay „Szybko, świeżo, prosto” 

Wydawnictwo Albatros

Szybko, świeżo, prosto – brzmi zachęcająco, szczególnie gdy chodzi o gotowanie. “Iść na skróty – to moja dewiza” – twierdzi Donna Hay, australijska ikona domowego gotowania, autorka wielu nagradzanych książek kucharskich, których sprzedała do tej pory ponad cztery miliony egzemplarzy na całym świecie. Książka podzielona jest niestandardowo na trzy główne działy: “szybko” – tu znajdziecie codzienne dania obiadowe do szybkiego przygotowania oraz desery. W “świeżo” autorka proponuje nowocześniejsze wersje klasycznych potraw, takich jak steki z trzema warzywami czy pieczone kurczaki czosnkowo-cytrynowe oraz odświeżone desery, np. placek brzoskwiniowy z kruszonką czy babeczki czekoladowe z wiśnią. Trzeci dział “prosto” zawiera wiele trików kulinarnych, wypracowanych przez Donnę w ciągu wieloletniej praktyki. Jak sama pisze, tutaj droga na skróty zawsze prowadzi do celu. A mogą nim być pomidory pieczone z mozarellą, sałata z pieczonymi ziemniakami, fetą i miętą czy lody kajmakowe. Pycha i palce lizać! Jasnoniebieska kolorystyka apetycznych zdjęć potraw i przepisów nadaje świeżości i nowoczesności książce. Potrawy w większości są nieskomplikowane i do wykonania rzeczywiście w krótkim czasie. Nieliczne egzotyczne składniki są opisane w rozdziale “glosariusz”. Dodatkowo, co może być pomocne przy braku tradycyjnego podziału przepisów, na końcu jest alfabetyczny indeks potraw. Jednym słowem to nowoczesna kuchnia, lekka i apetyczna do kwadratu. Zapowiada się smakowicie, koniecznie wypróbujcie!

Monika Rzepka

poraczytania.pl

Donna Tartt “Szczygieł”

Wydawnictwo Znak

Donna Tartt to jedna z najbardziej tajemniczych współczesnych pisarek amerykańskich. Skrzętnie broni dostępu do swego życia prywatnego, unika mediów, żyje na uboczu. Choć publikuje tylko raz na dekadę, jej kolejne książki stają się wydarzeniem literackim. Także “Szczygieł”, wydana w 2013, długo oczekiwana trzecia powieść Tartt, od razu stała się bestsellerem. Laureatka nagrody Pulitzera, zasłużenie znalazła się na listach bestsellerów ponad 30 opiniotwórczych mediów. Fabuła toczy się zupełnie jak w filmach Hitchcocka – zaczyna się od przysłowiowego trzęsienia ziemi, a dalej napięcie rośnie. To egzystencjalna powieść napisana z XIX-wiecznym, epickim rozmachem. Literacki kunszt autorki pozwala jej umiejętnie łączyć dramaturgię filmu sensacyjnego z filozofowaniem. Intrygująca historia dorastania i młodości Theo Dekerta to misterna opowieść o naznaczonym samotnością i żałobą życiu – tułaczce. Także o życiowej konfrontacji z bezlitosnymi kolejami losu i tęsknocie za tym, co bezpowrotnie utracone. Życie nastoletniego Theo zmienia się diametralnie po zamachu terrorystycznym w nowojorskim muzeum. Traumatyczne wydarzenia są początkiem jego życiowej wędrówki przez salony nowojorskiej elity, półświatek Las Vegas, zagubiony antykwariat na Manhattanie, aż po mroczne zakątki Amsterdamu. Ponad 800 – stronicową powieść czyta się jednym tchem. Historia wciąga i urzeka pięknym, klarownym językiem. Dla tych, co zechcą zmierzyć się z zakamarkami ludzkiej psychiki. Naprawdę warto! Polecam!

Charlie LeDuff “Detroit.Sekcja zwłok Ameryki”

Wydawnictwo Czarne

Detroit, największe miasto amerykańskiego stanu Michigan. Miasto Forda, General Motors i Chryslera. Miasto przez motoryzację stworzone i przez nią pogrzebane. Dziś zaledwie cień dawnej wielkości, Detroit zepsute jest do szpiku kości i zrujnowane przez korupcję, patologię, cwaniactwo, przestępczość. Charlie LeDuff to kontrowersyjny amerykański dziennikarz i reportażysta, który w swej książce próbuje zrozumieć przyczyny totalnego upadku jednego z najbogatszych kiedyś miast Ameryki. Jego relacja jest bardzo emocjonalna, zawarta w krótkich rozdziałach, gdzie prosty, klarowny język okraszony jest ironią i dowcipem, ale też czasem mocniejszym słowem. Autor, po rezygnacji z pracy w New York Timesie wraca do rodzinnego Detroit, by ustalić, co poszło nie tak. Obraz zrujnowanego miasta jest porażający. Straszą pustostany, powszechne bezrobocie i panosząca się przestępczość. LeDuff szukając diagnozy rozpadu, drąży przeszłość kompromitującą miejscowych polityków i przedsiębiorców, patrzy im na ręce. Zapuszcza się w niebezpieczne rejony, przepytuje bezdomnych w squatach, strażaków gaszących pożary opuszczonych domostw, policjantów walczących z zuchwałymi przestępcami. To już nie prężne, rozwijające się miasto przemysłowe, a porażająca ruina, na którą patrzymy z niedowierzaniem. Choć obraz dzisiejszego Detroit przywodzi na myśl postapokaliptyczną wizję, to jednak jego mieszkańcy wciąż walczą o godne życie. O przyczynach dramatu i możliwych perspektywach – poczytajcie sami. Polecam!

Monika Rzepka

poraczytania.pl

Stefan Aust, Thomas Amman “Saga rodu Porsche”

Wydawnictwo Sonia Draga

Porsche to najzyskowniejsza firma motoryzacyjna świata. “Saga rodu Porsche” ukazuje losy trzech pokoleń klanu nierozerwalnie związanego z tą marką. To wycinek nie tylko historii motoryzacji, ale przede wszystkim współczesnej historii Niemiec. Autorzy rzetelnie i konkretnie, a zarazem pasjonująco opowiadają o wzlotach i upadkach potężnej familii. O latach nazizmu i współpracy z Hitlerem, malwersacjach i skandalach obyczajowych, których nie udało się im ominąć. Rodzinne perypetie odzwierciedlają się na kondycji kierowanych przez nich firm. Na żywym organizmie obserwujemy rozwój kapitalizmu w pigułce i proces budowania rodzinnej fortuny. Ciekawe są także obserwacje fascynacji społecznych rozwojem technologii i designu. Dowiemy się, co łączy założyciela firmy Ferdinanda ze słynnym modelem Garbus, jak firma z trudem pokonała kryzys działalności i jak po wielu latach walki Porsche działa w końcu wspólnie z Volkswagenem. To wszystko dzięki solidnej dziennikarskiej pracy dwóch autorów: niemieckiego znawcy motoryzacji, wieloletniego redaktora naczelnego magazynu “Der Spiegel”, autora bestsellerów Stefana Austa oraz dziennikarza i eksperta Porsche Thomasa Ammanna. Nie spodziewajcie się znaleźć tu danych technicznych, panowie zajrzeli jednak znacznie głębiej niż tylko pod maskę najnowszego modelu. Wciągająco opowiedzieli od podszewki fascynującą biografię potężnej marki i rodziny na bogatym tle historyczno-społecznym. Wspaniała lektura nie tylko dla mężczyzn. Serdecznie polecam!

Monika Rzepka

poraczytania.pl

Suzanne Collins  “Gregor i niedokończona przepowiednia” 

Wydawnictwo IUVI

Suzanne Collins kojarzyła mi się do tej pory z bestsellerowymi “Igrzyskami Śmierci”. Okazuje się, że równie udany też jej debiut literacki “Gregor i niedokończona przepowiednia”,  który teraz ukazał się w Polsce. Jest to pierwsza część pięciotomowej sagi Kronik Podziemia, skierowanej do starszych dzieci. Także mnie, osobie dorosłej, czytało się ją świetnie. Seria zasłużenie znajdowała się przez wiele tygodni na listach bestsellerów New York Times`a. Przygoda łączy się tu z fantazją. Wartka akcja pełna jest niespodziewanych wydarzeń i od początku do końca trzyma w napięciu. Rozgrywa się w mrocznym, choć dobrze zorganizowanym świecie Podziemia, usytuowanym pod… Nowym Jorkiem. Główny bohater, 11-letni Gregor wraz z dwuletnią siostrą Botką spada kratką wentylacyjną do tajemniczej krainy. Tam bierze udział w misji związanej z niedokończoną przepowiednią, która zaważy na dalszych losach całej podziemnej społeczności. Tworząc oryginalny, fantastyczny świat, autorka przesyciła go uniwersalnymi wartościami takimi jak przyjaźń, miłość, poszanowanie rodziny. Dzięki temu saga zyskuje walor edukacyjny. Gregor to bardzo pozytywny bohater, wykazujący się wielką odpowiedzialnością, inicjatywą i odwagą. Nawet malutka Botka pokazuje czytelnikom jak być tolerancyjnym i zarażać optymizmem. Rówieśnicy głównego bohatera, jeśli tylko lubią przygody i nieco fantastyki, mogą śmiało dać się porwać lekturze. Serdecznie polecam! Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu IUVI.

Monika Rzepka

poraczytania.pl

Aneta Załazińska, Michał Rusinek  “Co Ty mówisz? Magia słów czyli retoryka dla dzieci”

Wydawnictwo Literatura

Jak dobrze komunikować się z innymi? Czy można się tego nauczyć? Oczywiście, że tak! O magii retoryki i jej wcale nie magicznych zasadach dowiecie się ze świetnej książki Michała Rusinka, literaturoznawcy, tłumacza, pisarza i sekretarza Wisławy Szymborskiej oraz Anety Załazińskiej, językoznawcy i autorki książek o języku, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. To swoisty przewodnik po retoryce dla dzieci od 8 do 12 lat, choć starsi również skorzystają. Dowiemy się z niego jak nie dać się zbić z pantałyku, jak przygotować przemówienie, walczyć na argumenty czy mówić metaforami. Książka składa się z przyjaznych historyjek o rezolutnej Zosi pokazujących jej codzienne potyczki z retoryką w domu i w szkole. Równolegle mamy okazję zapoznać się skrótowo i dowcipnie z historią retoryki opowiadaną w komiksie o doktorku O’Rety. Po każdej historyjce autorzy przygotowali przypominajki podsumowujące najważniejsze myśli, jak się skutecznie wypowiadać oraz krótkie ćwiczenia do praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Całość jest niezwykle lekka, przyjemna, a jednocześnie wartościowa. Jak twierdzi profesorek O`Rety: “Przekonać, to tak skonstruować swoją wypowiedź, żeby nasz rozmówca po jej wysłuchaniu myślał tak, jakbyśmy chcieli”. Okazuje się, że można to ćwiczyć. To jednak nie magia, tylko efekt może być magiczny, kiedy się pięknie wypowiemy lub kogoś przekonamy. To pozycja, która z powodzeniem wsparłaby szkolne programy nauczania. Polecam!

Monika Rzepka

poraczytania.pl