Kierunek Chorwacja – Plitwickie Jeziora

Jeziora Plitwickie należą niewątpliwie do największych atrakcji Chorwacji, są również fenomenem przyrodniczym na skalę europejską. 16 połączonych kaskadowo jezior tworzy niepowtarzalny system hydrologiczny. Jeziora zasilane są z wód powierzchniowych głównie z dwóch potoków o nazwie Crna Rijeka i Bijela Rijeka. Jeziora oddzielone są od siebie trawertynowymi groblami, na których tworzą się wodospady. Z największego z nich Wielkiego Wodospadu woda spada aż 78 metrów.

_MG_4373

Różnica wysokości pomiędzy taflą pierwszego jeziora (Prošćansko Jezero), a początkiem rzeki Korany, która zbiera wody z Plitwickich Jezior wynosi 156 metrów.

_MG_4488

Już w 1949 dostrzeżono wyjątkowość tego miejsca tworząc Park Narodowy Jezior Plitwickich, a w 1979 wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

_MG_4474

 

Na terenie parku rośnie około 1100 gatunków roślin, w tym wiele endemicznych. W jeziorach i strumieniach pływają głównie trocie wędrowne, klenie i pstrągi potokowe. Okolice jezior zamieszkują wilki, lisy, kuny, borsuki i niedźwiedzie brunatne oraz rysie. Występuje tu również wydra – jeden z bardziej zagrożonych ssaków centralnej Europy.

_MG_4382

_MG_4376

Zwiedzać Park można wieloma różnymi trasami. Ścieszki prowadzą przez groble, przez drewniane pomosty, wspinają się po zboczach parku, zaglądają do jaskiń.  Korzystać można z niewielkich stateczków pasażerskich jak również z pociągów drogowych. Trasy przygotowane są i oznakowane tak, aby dostosować ich trudność do indywidualnych możliwości turystów. Najkrótsze z nich zajmują do 2 godzin, najdłuższe do 8 godzin wędrówki.

_MG_4490

Poznanie Plitwickich Jezior to niemal obowiązkowy punkt dla wszystkich podróżujących po Chorwacji. Miejsce szczególne, oszałamiające swoją niecodziennością, kolorytem skał, tonacją zieleni, barwą i przejrzystością wody.

_MG_4417

Jedyny mankament to ogromna ilość zwiedzających turystów, ale może to ja miałem pecha i trafiłem na szczyt sezonu.

Foto i tekst – MP

_MG_4432 _MG_4466 _MG_4467 _MG_4471

1 reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *