Parkomaty na ul. Szkolnej w Piasecznie

Od 13 listopada zacznie obowiązywać strefa płatnego parkowania na ul. Szkolnej na wysokości bazarku, po obu stronach drogi od ul. Wojska Polskiego do al. Róż.
Jest ona uruchamiana na wniosek okolicznych kupców aby zwiększyć rotację parkujących w tym miejscu samochodów. Podobnie jak na pozostałym obszarze strefy płatnego parkowania, pierwsze 45 min. po pobraniu biletu będzie darmowe.

Świętujemy niepodległość

W niedzielę 11 listopada 2018 roku będziemy obchodzić uroczyście 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do włączenia się w piaseczyńskie obchody, które zostaną podzielone na dwie części. O godz. 10.00 w kościele św. Anny w Piasecznie zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpią przemówienia okolicznościowe i złożenie wiązanek pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość uświetni udział pocztów sztandarowych, a także chóru „Lira” i Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej.

O godz. 12.00 przy budynku dworca PKP nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej marszałka Józefa Piłsudskiego.

Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa zaprasza na przejazd specjalnym pociągiem z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Pociąg odjeżdża o godzinie 11.00 ze stacji Piaseczno Miasto i zatrzymuje się w Zalesinku skąd pasażerowie i kolejarze udadzą się do miejsca upamiętniającego Bitwę pod Gołkowem, która miała miejsce 9-10 lipca 1794 r. podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. Na miejscu zaplanowane jest zapalenie zniczy, złożenie kwiatów i wspólne odśpiewanie Hymnu. Po uroczystości pociąg uda się w dalszą drogę. W Runowie odbędzie się tradycyjny piknik z ogniskiem. Powrót do Piaseczna planowany jest około godziny 15.00.

Druga część obchodów rozpocznie się o godz. 16.00 Paradą Niepodległości, do udziału w której zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych. Paradę, która wyruszy w kierunku rynku spod Ogródka Niepodległościowego (róg ulic Kościuszki i Sienkiewicza), poprowadzi Piaseczyńska Orkiestra Dęta. Podczas pochodu nie zabraknie przedstawienia krótkich rysów historycznych dotyczących mijanych miejsc pamięci.

Około godz. 16.30 na rynku koncertem piaseczyńskich chórów, orkiestr, chórów szkolnych i zespołów ludowych uczcimy 100 lat niepodległego Piaseczna. Będzie to występ symultaniczny, z czterech stron rynku, w którym weźmie udział w sumie 300 osób dyrygowanych przez Pawła Gindę.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie prezentacja historii Piaseczna w latach 1918–2018, zakończona pokazem laserów do polskiej muzyki filmowej.

O godz. 18.30 natomiast w auli błękitnej Domu Parafialnego Teatr Szansa zaprezentuje polską kulturę taneczną, wokalną i teatralną

Organizacja ruchu na czas obchodów

W związku z uroczystymi obchodami w Piasecznie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości,  wprowadzona zostaje tymczasowa organizacja ruchu oraz wyznaczone są objazdy.

Projekt dotyczy zamknięcia przejazdu ul. Puławską i ul. Kościuszki w obszarze placu Piłsudskiego w godz. 12:00 – 18:00. Prosimy o zapoznanie się z mapką objazdów.