Film “Birdman” oraz spotkanie z Wiesławem Komasą

Z cyklu SZTUKA MÓWI – kolejny pokaz filmu BIRDMAN (USA, 2014) w reż. Alejndro Gonzaleza Inarritu i spotkanie z WIESŁAWEM KOMASĄ

Moderator – Marcin Majkut
Piaseczno, ul. Kościuszki 49 ( Dom Kultury).

Wstęp wolny, 29 (środa) – godz. 19.00

BIRDMAN – w którym główną rolę gra Michael Keaton, przedstawia historię aktora, który niegdyś był gwiazdą filmów o superbohaterze (nawiązując do Batmana granego dwa razy przez  Keatona). Obecnie jego sława już przygasła, a bohater walczy sam ze sobą, aby odzyskać rodzinę oraz dawną popularność. W tym celu przygotowuje swój występ w nowej broadwayowskiej sztuce, którą też sam reżyseruje i finansuje.

Wiesław Komasa  – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser teatralny, lektor i recytator. Absolwent PWST w Krakowie (1971). Ojciec Jana Komasy, reżysera, oraz piosenkarki Mary Komasy. Od 1988 pedagog warszawskiej PWST.

W najnowszych propozycjach Centrum Kultury, to z pewnością gratka dla kinomanów.

Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się kinem i sztuką. To właśnie te dwie dziedziny spotkają się w jednym miejscu i zostaną wzbogacone o merytoryczne komentarze. Zaplanowaliśmy cykl spotkań pt. KINO MÓWI, podczas którego poza wyświetlaniem ekranizacji na temat muzyki, tańca, teatru, czy sztuk wizualnych chcemy wspólnie z moderatorami i zapraszanymi gośćmi sprowokować dyskusję nie tylko na temat filmu ale również szeroko pojętej sztuki. Spotkania poprowadzą twórcy projektu Fundacji Generator „Kinoterapia” – Karolina Gierdys – Majkut ( kulturoznawca, autorka tekstów dotyczących oddziaływania sztuki filmowej na widzów, trenerka) oraz Marcin Majkut ( kulturoznawca, autor scenariuszy lekcji wychowawczych opartych o filmy z pakietu Filmoteka Szkolna PISF, trener)

SZTUKA MOWI listopad plakat

Nowy urząd pocztowy w Józefosławiu

Od niecałego miesiąca, a dokładniej w dniu 31 października 2017 roku rozpoczęła działalność Filia Urzędu Pocztowego w Józefosławiu przy ulicy Julianowskiej 90 F, w pobliżu szkoły podstawowej przy ul. Kameralnej.
Nowa poczta nie działa jeszcze w pełnym zakresie. Z informacji jakie uzyskaliśmy od Naczelnika Poczty Głównej w Piasecznie można na razie nadawać listy, odbierać listy awizowane natomiast będzie można prawdopodobnie po nowym roku.

Placówka obsługuje klientów w następujących godzinach:

  •  poniedziałki 10.00 –- 20.00
  • wtorek –- piątek 8.00 -18.00

Nasza miejscowość bardzo intensywnie się rozwija i już Poczta Główna powinna szukać kolejnej placówki, tak aby listy przychodziły do nas na czas.

Nadzór nad pracą filii pełni Urząd Pocztowy Piaseczno przy ul. Kościuszki 43 w Piasecznie.

Zapraszamy do korzystania z usług pocztowych w nowej lokalizacji.

Ścieżka Historyczna Józefosławia

Właśnie zakończyły się prace nad projektem Ścieżka historyczna Józefosławia. Powstało kilka dużych tablic informacyjnych. Będą one przedstawiały dawną historię Józefosławia oraz jego stare mapy. Tablice te zostaną rozmieszczone w najbardziej uczęszczanych punktach naszej miejscowości. Pierwsza z nich została powieszona właśnie przy wejściu do parku przy ul. Ogrodowej.

23825947_905013102983717_7921359182914076102_o

Dodatkowo na historycznych domach, które pozostały po pierwszych osadnikach, zostaną umieszczone tabliczki z logo Ścieżki oraz kodem QR. Po zeskanowaniu kod będzie odsyłał na stronę internetową ze szczegółowymi informacjami na temat projektu oraz poszczególnych historycznych obiektów. Powstała już taka zakładka na stronie www Biblioteki w Piasecznie, na która odsyła kod QR. Ta podstrona będzie w miarę uzyskiwania dodatkowych informacji uzupełniania.  Takich miejsc w Józefosławiu istnieje nadal pięć – dwa na ul. Wilanowskiej i po jednym na ul. Działkowej, Osiedlowej i Ogrodowej. Zachęcamy do wspólnego ich odkrywania!

Drewniany dom przy Działkowej 54, obecnie Stajnia Aldragho

Drewniany dom przy Działkowej 54, obecnie Stajnia Aldragho

 

 

Stary poniemiecki dom przy ul. Wilanowskiej 1

Stary poniemiecki dom przy ul. Wilanowskiej 1

Ogrodowa15_bok

Ogrodowa 15

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie ,,Pomysł na Józefosławˮ we współpracy z filią Biblioteki Piaseczno w Józefosławiu oraz Stowarzyszeniem CDN. Projekt został dofinansowany z programu Centrum Kultury w Piasecznie „Inicjatywy Lokalne 2017”.

Sciezka-Historyczna-Jozefoslaw_logo

Spotkanie-prezentacja rezultatów projektu odbędzie się 12 grudnia o godz. 18.00 we wtorek, na które serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji: http://www.biblioteka-piaseczno.pl/wordpress/1-2/

Zakończyły się również prace nad instalacją monitoringu w parku przy ul. Ogrodowej w Józefosławiu.  Zamontowanych zostało 8 kamer, które będą podłączone do rejestratora.  W budżecie na 2018 r. zostały zabezpieczone środki na kolejne kamery tym razem na ul. Cyraneczki.

Liczymy na to, że obecność kamer wpłynie na bezpieczeństwo i porządek w naszym parku.

Strefa Tempo 30

POPRAWIANIE ŚWIATA ZACZNIJMY OD SIEBIE

Wyłożenie projektu nowego planu miejscowego dla wsi Józefosław w gminie Piaseczno i konsultacje z tym związane, pokazały wyraźnie przeciwstawność pragnień jej mieszkańców. Z jednej strony domagamy się sprawnego układu drogowego, ulic z chodnikami oraz poprawy przepustowości skrzyżowań. Z drugiej, gdy przychodzi do zaplanowania lub wybudowania przewidzianej wcześniej drogi, pojawia się eskalacja protestów i obaw okolicznych mieszkańców. Dlaczego? Bo obserwując niewydolny układ drogowy oraz zwyczaje kierowców, oczami wyobraźni oni już widzą jak, po otwarciu nowej drogi, ruch i hałas przenoszą się pod ich okna.

IMG_20170410_121033_1

Mobilność stanowi jeden z podstawowych wyznaczników współczesnego życia. Na świecie, więc także w Polsce, już wiemy, że poprawianie infrastruktury nie przyczynia się do poprawy przepustowości układu drogowego. Niezależnie od tego, ile nowych dróg zostanie wybudowanych, błyskawicznie zapełnią się one nowymi pojazdami, podobnie zresztą dzieje z parkingami. Powszechnym obecnie trendem jest stosowanie rozwiązań ograniczających ruch pojazdów i zniechęcanie kierowców do wjeżdżania w miejsca, gdzie czeka ich paraliż komunikacyjny.

Wydaje się, że największym problemem nie jest liczba samochodów, ale ich nagromadzenie w jednym miejscu oraz nadmierna prędkość. Budowanie nowych i szerszych ulic nie pomoże, jeśli będziemy się zjawiać się na jednym skrzyżowaniu o tej samej porze nie zważając przy tym na ograniczenia prędkości. Jazda z prędkością ponad 50 km/h w terenie zabudowanym jest realnym zagrożeniem dla pieszych i rowerzystów oraz generuje znaczny hałas.

Soholm, 35 km na północ od Kopenhagi

Po zastanowieniu okazuje się, że na oba te czynniki tylko my mamy realny wpływ. To proste, wystarczy nie pojawić się w zatłoczonym miejscu i ograniczyć prędkość.

Generalnie nie lubimy innych uczestników ruchu – jeżdżą za szybko, nie potrafią zachować się na skrzyżowaniu, parkują gdzie popadnie, pojadą każdą drogą, byle tylko szybciej dostać się do celu. Nie lubimy ich na głównych ulicach i tym bardziej nie chcemy, żeby jeździli pod naszymi oknami. Tylko, że Ci inni to, z perspektywy sąsiada, my sami. Zmiana tej sytuacji wymaga przede wszystkim zmiany naszej mentalności i przyzwyczajeń oraz rezygnacji z „wygody”, która nas tylko stresuje.

Scheveningen, nadmorska część Hagi, Holandia

Scheveningen, nadmorska część Hagi, Holandia

Jak? Oto prosty przykład

Do lokalnej szkoły na ul. Kameralnej w Józefosławiu uczęszcza ok. 1500 dzieci i codziennie rano jest tam istny kocioł. Z ogólnej liczby uczniów tylko ok. 500 chodzi do klas I-III i one niewątpliwie wymagają podwiezienia, czy nawet odprowadzenia do szkoły. Ale zostaje 1000 dzieci na tyle dużych, aby dostać się do szkoły samodzielnie. Mogą przejść na piechotę, podjechać autobusem lub wysiąść z samochodu rodzica na ul. Cyraneczki czy ul. Wilanowskiej – w odległości 100 m od szkoły.

Jednak podwozimy dzieci „po drodze” do pracy – co nam szkodzi, przecież i tak jedziemy samochodem. To wygodne, ale trzeba pamiętać o konsekwencjach (czyli korkach) i mieć ewentualne pretensje do tylko do siebie.

ul.Osiedlowa_Józefosław_3

ul.Osiedlowa w Józefosławiu

Czy szerokie ulice to poprawa bezpieczeństwa?

Panuje ogólne przekonanie, że jedynym lekarstwem na poprawę bezpieczeństwa na ulicach przy pędzących samochodach jest ich poszerzenie oraz budowa chodników. Wręcz przeciwnie! Bezpieczeństwo poprawia się radykalnie, gdy kierowca samochodu czuje się „intruzem” na ulicy. W ten sposób w Holandii powstały woonerfy, czyli ulice, które stały się przestrzenią publiczną, gdzie piesi w każdym wieku czują się bezpiecznie. Można tam nie tylko bezpiecznie pójść na spacer, ale także spotkać się z kolegą z sąsiedztwa. Samochód dalej może taką ulicą jeździć, ale kierowcy nie tylko nie wolno, ale wręcz „głupio” jest się rozpędzać. W niewielkim, ale jakże licznym Józefosławiu już mamy naszego „woonerfa” – ulicę Osiedlową. Została ona zaprojektowana w taki sposób, aby kierowca nie czuł się jedynym i najważniejszym użytkownikiem drogi. Wiosną, kiedy zazieleni się otoczenie, przestrzeń publiczna jaką tworzy ta ulica nabierze jeszcze wyraźniejszego charakteru. Koszt remontu był kilkukrotnie mniejszy niż przebudowa w pełnym zakresie. Ruch tam jest oczywiście wielokrotnie mniejszy niż na równoległych ulicach Ogrodowej i Wilanowskiej, co faktycznie pozwoliło zastosować takie rozwiązanie. Teraz na ul. Osiedlową przyjeżdżają „wycieczki”, aby oglądać nasz „woonerf”.

Powszechnym rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo uczestników ruchu w miastach staje się też wprowadzenie stref Tempo 30, czyli radykalnie ograniczenie prędkości na wybranych obszarach. Ktoś zapyta: jak to wyegzekwować? Wystarczy, że znajdą się kierowcy, którzy będą jechać 30 km/h i tym samym staną się naturalnymi spowalniaczami ruchu.

Jak to robimy w Józefosławiu

Co konkretnego robimy, aby zwiększyć bezpieczeństwo? Budujemy i planujemy budowę kolejnych ulic, które skrócą drogi dojścia i przejazdu. Wszystko po to, by zrównoważyć korzystanie z układu drogowego w Józefosławiu, co odczują wszyscy mieszkańcy naszej miejscowości.

Przebudowa ul. Wilanowskiej, już zakończona co oznacza, że wszystkie ważniejsze ulice w tej wsi będą miały chodniki, kolejny odcinek ul. Cyraneczki jest w trakcie budowy.

Więcej informacje na temat inwestycji w Józefosławiu na naszej stronie internetowej www.jozefoslawdwazero.pl

Robert Widz

Radny Rady Miejskiej w Piasecznie

Plemiona Tajlandii

Droga prowadzi przez plantacje ananasów i chilli. Zbierające paprykę kobiety skarżą się, że ich wynagrodzenie to zaledwie ułamek ceny, którą osiąga plantator. Płaski teren otaczają czarne, skaliste góry, a pod nimi, na małych polach, farmerzy uprawiają ryż, tapiokę i trzcinę cukrową. Ziemia jest trudna i niewdzięczna. Jej rudoczerwony, ciemny odcień dobrze wychodzi jedynie na zdjęciach. Twarda, pełna kamieni, w czasie deszczu zamienia się w rwące błota, a podczas suszy robi się niemożliwa do przebicia ani dla motyki, ani dla młodego pędu. Czarne skały nad poletkami nagrzewając się niemiłosiernie oddają żar w twarze rolników, którzy próbują zebrać skromne plony zanim zjedzą je szkodniki lub rozdziobią ptaki.

IMG_5008

Kharen

Powoli wjeżdżamy pickupem na tereny chronionych lasów, dojeżdżamy do pierwszych zabudowań. Ku mojemu zdziwieniu mały, biały budynek przy drodze ma krzyż zawieszony nad wejściem. Okazuje się, że wśród plemiennych wiosek na terenie Tajlandii kilkanaście odmian kościoła chrześcijańskiego wyparło szamańskie wierzenia i buddyjskie wpływy. Kharen, najliczniejsze w Tajlandii plemię, pochodzi z Birmy, Laosu i Tajlandii. Rozrzucone po różnych terenach południowo-wschodniej Azji liczy nawet kilkanaście milionów ludzi. W samej Tajlandii zamieszkuje ich kilkaset tysięcy, dumnie nazywanych Ludźmi Kharen.

IMG_5139

Wioska jednak wydaje się opustoszała. Jest niedzielny poranek. Słońce nieznośnie grzeje i z drogi unosi się lepki pył. Pod skleconymi z różnych desek, stojącymi na palach domami kręcą się ciemne jak popiół świnie i chudziutkie kury. Rozwieszonego na sznurkach prania nie owiewa wiatr, które nie schnie, z powodu wysokiej wilgotności powietrza i pomimo skwaru. Gdzieniegdzie pod szerokimi wiatami zaparkowane są samochody, przez szpary w deskach widać telewizory plazmowe, a z każdego z dachów dumnie sterczy antena satelitarna imponujących czasami rozmiarów.

IMG_5080

Akha

Parę kilometrów dalej charakterystyka domów się zmienia. Są bardziej zadbane i zbudowane z porządnych i trwalszych materiałów. Zamieszkujące wioskę plemię Akha przybyło z południowo-wschodnich Chin. Starsze kobiety ubrane są w wąskie sukienki ze szlachetnych materiałów dyskretnie wyszywane koralikami, cekinami i ozdobnymi nićmi. W wiosce króluje kościół, którego zasady oparte są na chrześcijaństwie jednak z silnym wpływem przekonania Akha o kontynuacji pokoleń i ścisłym związku z ziemią. Mężczyzna Akha może wymienić swoje drzewo genealogiczne do 50 pokoleń wstecz. Mieszkańcy serdecznie zapraszają do wypełnionego po brzegi budynku. Mój przewodnik ma problem z komunikacją. Zarówno dzieci, jak i osoby starsze nie porozumiewają się po tajsku, a jedynie w narzeczu chińskim. Kobieta z zawiniętym w chustę sporym już chłopcem zachęca mnie, żebym obok niej usiadła. Na migi dogadujemy się, że to jej piąte dziecko ma 10 miesięcy. Mimo bariery językowej jesteśmy w stanie porozumieć się w podstawowych, matczynych utrapieniach. Kłaniamy się na pożegnanie i ruszam dalej.

IMG_5132

Lisu

W kolejnej wiosce przewodnik zostawia mnie samą w towarzystwie kobiet odpoczywających pod wiatą. Przyglądają mi się bardzo uważnie – nie umiem poznać, czy to sympatia, czy chęć poznania, czy może pogarda do zachodniego świata? Zapraszają mnie, żebym usiadła i rozpoczynają rozmowę. Kilka razy powtarzają bardzo powoli i wyraźnie zdania, z których staram się rozpoznać pojedyncze tajskie słowa. W końcu przechodzą do dialektu Lisu. W pewnym momencie jedna zbiera się na odwagę i wypowiada pojedyncze angielskie słowa. W ten sposób zostaje oficjalnym tłumaczem. Jej słownik ogranicza się do paru zwrotów, ale z kilkoma tajskimi zdaniami klecimy rozmowę przerywaną dłuższymi chwilami ciszy na dyskretną kontemplacje. Pytają się mnie o męża i dzieci, o dom. Tu z pomocą przychodzi telefon! Pokazuję rodzinne zdjęcia, a one żywo komentują je. Staję się dla nich kobietą z krwi i kości. Kobiece sprawy nie potrzebują znajomości dialektu. Opowiadają mi o swoich mężach i dzieciach. Chłonę, jak mogę, ich język ciała i tembr głosu. Są zmęczone, zrezygnowane, zaciekawione światem. Idziemy dalej.

IMG_5192

Dwie dziewczynki o obezwładniająco wielkich i wyrazistych oczach najpierw skradają się za nami, żeby po jakimś czasie zostać nieformalnymi, nowymi przewodniczkami. Spotykamy mężczyznę zbierającego coś w rodzaju pieczarek, twardych jak kamienie. Mężczyzna przysiada i zwija sobie papierosa z jakichś ziół i liścia. Nie chce powiedzieć co pali, ale opowiada nam historię, której nie rozumiemy. To już trzeci język poznany w przeciągu ostatnich paru godzin. Po stromych zboczach docieramy do kolejnych domostw. Na jednym ganku widnieje wystawa starannie oprawionych zdjęć – Króla i Królowej, małej dziewczynki i chłopca, młodej dziewczyny w uniwersyteckim stroju na schodach dużej uczelni, grupy studentów przed uniwersytetem, zdjęcie studyjne rodzeństwa z dyplomami w ręku. Wynika z nich, że syn i córka gospodarzy skończyli studia inżynierskie i pracują w dużych miastach.

IMG_5275

Kultury bez narodu i państwa

W ostatniej odwiedzonej przeze mnie wiosce zebrały się cztery pokolenia kobiet. Od niemowlęcia po zasuszoną staruszkę z zaoraną głębokimi zmarszczkami twarzą. Pod moimi nogami przy drodze rozkładają koce, a na nich kładą pięknie wyszywane stroje dla dzieci, torby z kolorowych materiałów, spódnice, narzuty, ściereczki, hebanowe słonie i biżuterię. Dzień nabiera kolorów, czas na zakupy, zaczynają się targi. Na koniec dostaję jeszcze dwa sznury korali i oddaję młodej mamie swój naszyjnik.

IMG_5290

Tak kończy się dzień, w którym zobaczyłam skrawek życia plemion zamieszkujących Tajlandię, ludzi bez praw, bez przynależności narodowej. Ciągle odmawia się im przyznania obywatelstwa. Mogą liczyć tylko na siebie. Są rozerwani pomiędzy chęcią podtrzymania plemiennej historii, a potrzebą życia w cywilizacji. Starszyzna umiera zabierając ze sobą ostatnie opowieści i historie plemienia. Ich wędrowna historia powoli umyka. Tworzone są fundacje, aby chronić ich kulturę i pozwolić żyć poza skansenem. Świadomość, że istnieją takie mikro społeczności daje nadzieję, że wyrok globalizacji jeszcze nie zapadł, że cały czas gdzieś w różnych zakątkach świata żyją ludzie poza naszą, zredukowaną do pieniędzy i kariery, pełną niezdrowych ambicji kulturą.

IMG_5413

Nasza autorka od niedawna mieszka w Tajlandii gdzie zajmuje się zgłębianiem tamtejszej kultury i historii. Swoimi codziennymi obserwacjami będzie się dzielić na łamach Sąsiadów.

Fot. A.B.

Metamorfozy – casting do projektu – KOBIETA ZMIENNĄ JEST!

Czujesz się mało atrakcyjna, chcesz zmienić wygląd i poprawić samopoczucie?  Postaw na zmianę i zacznij już teraz – oddaj się w ręce specjalistów! Wyślij zgłoszenie do 31.01.2018r. na adres recepcja@dentalspajozefoslaw.pl

O piękny uśmiech, młodszy wygląd, stylizację sylwetki, stylizację fryzury i dobór garderoby zadbają nasi specjaliści z Józefosławia:

image002Nawet zdrowe lub wyleczone zęby niejednokrotnie odbiegają od ideału, są przebarwione lub mają brzydki kształt, a to psuje samopoczucie pacjenta i nie pozwala mu swobodnie się uśmiechać. W dzisiejszych czasach niekiedy zdrowe zęby nie wystarczą, aby przywrócić piękny uśmiech. W sukurs wtedy mogą przyjść zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej. Korzystając z najnowszych technologii przywrócimy naszej kandydatce nie tylko piękny uśmiech, ale także stworzymy nowy wygląd, co w konsekwencji pozwoli jej uzyskać większą pewność siebie i wyższą samoocenę.

Medycyna estetyczna to nowa gałąź medycyny, pomagająca pacjentom osiągnąć i utrzymać wysoką jakość życia poprzez poprawę atrakcyjności fizycznej oraz zapobiegająca skutkom starzenia się skóry. Certyfikowany lekarz Anna Pachulska dopasuje zabieg z zakresu  medycyny estetycznej który poprawi nie tylko Wasz wygląd, ale także samopoczucie.

image description

Zrozumienie proporcji własnej sylwetki jest kluczem do osiągnięcia wiedzy na temat swojego ciała. Nie wszystkie kobiety lubią swoją figurę. Większość uważa, że ich sylwetki mają mankamenty i że nic już tego nie zmieni. Telewizja, kino, kolorowe magazyny wywierają na kobiety presję, aby były wiecznie młode, szczupłe i piękne. Prawda jest taka, że każde ciało kobiece jest inne. Często panie odmienność swojej budowy traktują jako mankament, a w rzeczywistości może to być atut. Pamiętaj – twój wizerunek musi być kompletny i spójny. To, na kogo chcesz wyglądać, musi mieć związek z tym, kim rzeczywiście jesteś.

 Rafał Kuropka-2

O metamorfozę fryzury naszej kandydatki zadba stylista fryzur Rafał Kuropka z salonu Wirtuozeria Atelier. Swoją pasją sprawi, by każda osoba poczuła się wyjątkowo i udowodni, że fryzjerstwo można zaliczać do kategorii sztuki.

 

Veris-Finalny1-Butik-RGB

Butik Veris umożliwi kandydatce dobór garderoby w swoim salonie.

Wszystko co kobiety kochają… Wspaniałe kolekcje ubrań, ekskluzywne dodatki oraz uzależniające minerały od Mii.

 

Chcesz zmienić swój wygląd i poddać się metamorfozie? Prześlij nam swoje zdjęcie bez makijażu z pięknym uśmiechem, napisz parę słów o sobie i podaj telefon kontaktowy na adres: recepcja@dentalspajozefoslaw.pl. Do korespondencji dołącz klauzulę: ,,Wyrażam zgodę na publikację moich zdjęć w zakresie realizowanego projektu w formie drukowanej w Magazynie Sąsiedzi oraz na www.portalsasiedzi.plwww.dentalspajozefoslaw.plˮ. Regulamin dostępny w siedzibie organizatora.

 

Koncert – RYKARDA PARASOL

Centrum kultury w Piasecznie zaprasza na Koncert Rykardy Parasol

Rykarda Parasol to obdarzona wyjątkowym głosem amerykańska wokalistka i autorka przejmujących tekstów. Pochodzi z San Francisco, ale jak każdy bard, poznała świat, o którym ma niejedną mroczną historię do opowiedzenia. Zaśpiewane charakterystycznym, głębokim głosem utwory jej autorstwa tworzą przejmujący klimat, utkany z osobistych doświadczeń, obserwacji, spotkań i przeżyć. Jej kreacja sceniczna wyróżnia się elegancją, stylem i wysmakowanym wizerunkiem, nawiązującym do rockowego image’u.

17 listopada (piątek)

Dom Kultury ul. Kościuszki 49, Piasecznogodz. 20.00

Bilety w przedsprzedaży (od 7 listopada) 25 złotych, w dniu koncertu 35 złotych

RYKARDA-PARASOL-plakat-SZABLON

Dobra – niedobra znajoma – grypa

Co roku na grypę choruje od 5% do 25% populacji!
Grypa zaliczana jest do najpowszechniej występujących chorób wirusowych na świecie. Wirus atakuje bez względu na wiek czy płeć, ale osoby starsze i dzieci są bardziej narażone na wystąpienie powikłań z powodu nieodpowiedniego funkcjonowania układu odpornościowego.

Chociaż objawy grypy przypominają przeziębienie, to jednak podczas grypy wiremia, czyli rozsiew wirusa w organizmie, jest nieporównywalnie większa. Wirus tej choroby panoszy się w ludzkim organizmie wszędzie: w sercu, układzie nerwowym, mózgu, a nie tylko w drogach oddechowych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rocznie na świecie umiera (!) z powodu grypy od 10.000 do 40.000 osób.

Po raz pierwszy ludzki wirus grypy typu A został odkryty w 1933 r. Dwa inne typy wirusa identyfikowano w1940 r. (tzw. typ B), a następnie w 1949 r. (typ C). Cechą charakterystyczną wirusa jest jego różnorodność: zarówno pod względem wielkości, jak i formy. Wiriony mające kształt kulisty i wielkość ok. 80 – 120 nm (nanometr = jedna milionowa milimetra), w formach wydłużonych mogą mieć nawet do 1.000 nm. W budowie wirusa wyróżnia się zewnętrzną błonę lipidową i wewnętrzny rdzeń. W błonie zewnętrznej znajdują się dwa białka, które pod mikroskopem elektronowym widoczne są w formie „kolców”. Białka te są najbardziej zmiennymi elementami wirusa, a to właśnie one są rozpoznawanym przez układ odpornościowy antygenem. Rdzeń wirusa tworzy łańcuch RNA otoczony białkami, a różnice w jego budowie pozwalają na określenie typu wirusa. Zmienność białek wirusa grypy, to największy problem, jaki z nim mamy. Mogą to być małe zmiany, czyli przesunięcia antygenowe zwane drift lub skoki antygenowe zwane shift. Przy drifcie wirus zyskuje nową „twarz” zmieniają się „kolce” na błonie zewnętrznej i może wywołać epidemię, natomiast przy shifcie wirus zyskuje całkiem nowe oblicze, zmianie ulega błona zewnętrzna i rdzeń wirusa, który zyskuje siłę do wywołania światowej pandemii.

IMG_0817Ciemne grypy podtypy

Aktualnie rozróżnia się kilka podtypów grypy typu A. Jednym z nich jest odmiana określana jako AH1N1, czyli tzw. „świńska grypa”. W podtypie tym wyróżnia się występowanie fragmentów genomów wirusa ludzkiego, świńskiego i ptasiego. Jest to wirus zdolny do bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się. Wirusy grypy przenoszą się drogą kropelkową. Znaczy to, że do zachorowania dochodzi najczęściej w wyniku wdychania kropelek zakaźnej wydzieliny z dróg oddechowych. Najbardziej narażeni na zarażenie jesteśmy, gdy spotykamy się z chorym twarzą w twarz do 1 metra podczas jego kichania, kaszlu lub dmuchania nosa albo przez kontakt ze skażonymi przez taką osobę przedmiotami (np. dotykanie brudnej chusteczki do nosa).
Wirus zakaża komórki nabłonka wyścielającego górne drogi oddechowe. W nabłonku dochodzi do replikacji wirusa. W czasie 1 cyklu replikacji, czyli około 6 godzin dochodzi do powstania ok. 1000 wirionów potomnych w jednej komórce. W profilaktyce grypy najważniejsze miejsce zajmują szczepienia. Aktualnie są one uznawane za podstawową metodę zapobiegania grypie. Ograniczają ryzyko zachorowania i ciężkiego przebiegu choroby z powikłaniami nawet o 85 %. Szczepionki chronią nie tylko osoby zaszczepione, ale także inne osoby znajdujące się w bliskim otoczeniu. Tym samym dochodzi do ograniczenia szerzenia się wirusa grypy. Im cięższy jest sezon grypowy, tzn. im więcej osób choruje, tym korzyści ze szczepień ochronnych są większe.

Duże znaczenie ma także nieswoista profilaktyka zakażeń, czyli częste mycie rąk mydłem. Według badań, ścisła higiena rąk przestrzegana przez wszystkich domowników przez 7 dni, może zmniejszyć ryzyko zakażenia i zachorowania na grypę, nawet o ponad 50%. W ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa ważna jest izolacja osób chorych, które powinny ograniczyć swoje kontakty z ludźmi najlepiej przez 7 dni lub co najmniej do 24 godzin po ustąpieniu gorączki i zawsze pamiętać o zasłanianiu ust podczas kaszlu lub kichania oraz o wyrzucaniu zużytych chusteczek do kosza i dokładnym myciu rąk.

IMG_0818

Najnowsze szczepionki

W Polsce dostępne są w tym roku szczepionki na grypę zawierające 4 najbardziej aktywne szczepy wirusa. Do tej pory rekomendacje do produkcji szczepionek wydawane przez WHO wymieniały 3 najbardziej aktywne wirusy. W ostatnich latach zmieniły się dość mocno typy przeważających wirusów i dlatego w tym roku mamy w szczepionkach zupełnie nowe wirusy typu A oraz B. Ochrona powinna być więc skuteczniejsza niż w poprzednich latach. A zaszczepić się warto. Cena szczepienia to około 50 złotych. To niewielki wydatek na ochronę zdrowia, a jak policzymy koszty leku na gorączkę, katar, kaszel, utratę części wynagrodzenia oraz ryzyko zarażenia najbliższych, to są to śmieszne pieniądze.

Ja zaszczepię się na pewno. I Państwa też zachęcam.

Prezydent Gruzji z wizytą w Zalesiu Dolnym

9 listopada 2017 roku odwiedził Zalesie Dolne, prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili, który od wczoraj przybywa w Polsce .

Prezydent posadził „drzewo przyjaźni” przy ul. Królowej Jadwigi 18, stojący tam dom należał przed wojną do gruzińskiego oficera, który w testamencie zapisał go swojej ojczyźnie.

Ambasada Gruzji planuje wkrótce remont budynku i powstanie Domu Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej oraz Muzeum Historii Oficerów Gruzińskich. Na dzisiejszej uroczystości obecny był Starosta Piaseczyński Wojciech Ołdakowski, który od lat zabiegał o zagospodarowanie posesji przy Królowej Jadwigi.

– Cieszę się, że w sprawa ruszyła z miejsca. Ten dom to historia, która łączy nasze narody. Zawsze chciałem, aby ta przyjaźń, która została zawiązana blisko sto lat temu była kontynuowana. I wszystko wskazuje na to, że się udało. Ambasada poinformowała nas właśnie, że są pieniądze i że budynek zostanie przebudowany w stylu gruzińskim. Mam nadzieję, że za jakiś czas spotkamy się tutaj wszyscy ponownie, na uroczystym otwarciu – powiedział podczas dzisiejszej uroczystości starosta Ołdakowski.

DSC_0131

materiały prasowe

Powiatu Piaseczyńskiego

 

 

WTOREK JAZZOWY. CHERRY/SKOLIK PROJECT

WTOREK JAZZOWY. CHERRY/SKOLIK PROJECT

14 listopada (wtorek)

Dom kultury, ul. Kościuszki 49, godz.20.00,

Wstęp 20 złotych

 Nowojorski akustyczny mainstream w najlepszym wykonaniu wieloletniego współpracownika Dizzy`ego Gillespie – Eda Cherry oraz znakomitych polskich jazzmanów Michała Jarosa i Arka Skolika. Muzycy zagrają w składzie: Ed Cherry – gitara, Michał Jaros – kontrabas, Arek Skolik – perkusja.

WTOREK JAZOWY Cherry plakat3