9.09 – MUZYCZNY HYDE PARK W JÓZEFOSŁAWIU!

Na zakończenie lata Centrum Kultury w Piasecznie wraz ze stowarzyszeniem „Pomysł na Józefosław” przygotowało imprezę, która ma szansę wpisać się w stały cykl imprez muzycznych w naszej gminie.

9 września 2017 w parku przy ul. Ogrodowej 2 odbędzie się Muzyczny Hyde Park – czyli otwarta scena dla muzyków, którzy zechcą się pokazać szerszej publiczności. W parku zostanie zainstalowana scena z nagłośnieniem i typowym zestawem instrumentów. Wystarczy zgłosić się do organizatorów odpowiednio wcześniej, a potem oczarować publiczność. Oprócz sceny głównej zapowiadany jest punkt karaoke. Ogólnie dużo muzycznych atrakcji, a na zakończenie imprezy koncert, który ma poderwać do tańca najbardziej rozleniwionych słuchaczy. Występy rozpoczną się od godz. 15.30, ok. 20.30 rozpocznie się wspólna zabawa, która potrwa do 22.00.

Cieszymy się, że Józefosław oprócz imprezy biegowej po naszych ulicach połączonej z rodzinnym piknikiem będzie miał drugą muzyczną ogólno gminną imprezę.

Gwiazdą wieczoru będzie Adam Bień z zespołem.
Wokalista, muzyk, kompozytor, autor tekstów, producent.
W wieku 16 lat założył swój pierwszy zespól 4 Life, z którym odniósł wiele sukcesów (m.in. 1 miejsce na Festiwalu Twórczości Studenckiej FETUS 2000, finał w programie “Droga do gwiazd”).

Udział w tym “Drodze do gwiazd” zaowocował propozycją pracy w “Teatrze Studio BUFFO” (musical “Metro”). W 2002 roku dostał jedną z głównych ról w musicalu “Kwiaty we włosach”.
Od 2003 roku czynnie współpracował z reżyserem tego musicalu Andrzejem Strzeleckim, biorąc udział między innymi w takich koncertach i spektaklach jak: 24 Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, i jubileusz pracy artystycznej Wiktora Zborowskiego.

Przez 3 lata Adam Bień pracował w Teatrze Komedia, grając w musicalu “Chicago”. W 2005 wygrał program “Szansa na sukces” z udziałem Małgorzaty Ostrowskiej.

W 2007 rozpoczął pracę jako wokalista i gitarzysta w zespole Tatiany Okupnik oraz jako wokalista w zespole Mieczysława Szcześniaka.

Od kilku lat Adam skupia się na swojej muzyce, tworząc płytę, która będzie wydana w dwóch wersjach językowych. Jej zapowiedzią jest pierwszy teledysk “List do A”

Serdecznie w imieniu organizatorów zapraszamy!

21151462_862054240612937_7300608801759569255_n

Bardzo kulturalny i sportowy weekend w Piasecznie.

Przed nami ostatni wakacyjny weekend tego lata. Warto spędzić go w towarzystwie najbliższych z kulturą i aktywnie na sportowo. Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno, Młodzieżowa Rada Gminy oraz Centrum Kultury przygotowali dla nas wyjątkowe wydarzenia.

W piątek 1 września o godz. 20.00 na Placu Piłsudskiego (Rynek) odbędzie się pokaz filmu niemego Nosferatu – Symfonia Grozy z 1922 roku w reż. F.W. Murnau’a z muzyką na żywo – Niemy Movie.

Nosferatu” – film Friedricha Wilhelma Murnaua oparty na Draculi Brama Stokera, jest jednym z pierwszych horrorów w historii kina, jednym z najważniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu i sztuki filmowej w ogóle.

Bez tytułu

Niemy Movie – to czterech muzyków i aktor, wykonujących na żywo muzykę i dubbing do niemych filmów. Filmy w ich interpretacji nabierają kolorów i humoru: ilustrują je muzyką w wielu stylach, postacie obdarzają indywidualnymi głosami. Każdy z członków zespołu jest multiinstrumentalistą, poruszają się swobodnie w różnych konwencjach, od klasyki po rozrywkę, od teatralnego patosu po kreskówkowy slapstick. Zmieniają instrumenty w trakcie filmu, a efektem jest mozaika barw i emocji, kolory, które wykraczają poza odcienie szarości na ekranie.

W sobotę 2 września mamy przyjemność polecić i zarazem zaprosić wraz z Centrum Kultury w Piasecznie, Nadleśnictwem Chojnów, Stowarzyszeniem Przyjaciół Zalesia Górnego na V FESTIWAL PIOSENKI DOŁUJĄCEJ!

Festiwal odbywa się jak co roku w Żabieńcu w Uroczysku „Zimne Doły”, Trakt Warecki.

W programie:

Przesłuchania konkursowe, koncert zespołu MIKROKLIMAT, koncert laureatów, koncert duetu Wojciech Jarociński – Wacław Juszczyszyn (Wolna Grupa Bukowina) oraz na deser Recital Andrzeja Poniedzielskiego z zespołem.

Poniedzielski

„Smutek – to radość inaczej“ – oto motto Festiwalu Piosenki Dołującej stworzone przez znawcę i orędownika twórczości ponurej Andrzeja Poniedzielskiego. Dla rozjaśnienia ponurości dodał on także komentarz: “Wydaje się, że w naszej wersji kultury śródziemnomorskiej smutek to stan absolutnej gotowości organizmu na przyjęcie dowolnej radości. Tak więc człowiek smutny – jest właściwie wstępnie wesoły”.

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Zalesia Górnego wraz z grupą organizatorów reprezentujących Nadleśnictwo Chojnów i Centrum Kultury w Piasecznie przystąpili do realizacji niecodziennego pomysłu zaprzyjaźnionych artystów Lecha Mateckiego i Stanisława Szczycińskiego – Festiwalu Piosenki Dołującej. Korzystając z niezwykłych walorów przyrodniczych i prowokującej nazwy Zimne Doły realizujemy wydarzenie kulturalne w formie konkursu piosenki. Festiwal z założenia jest formą kabaretową połączoną z konkursem i nawiązującą do przypisywanego Polakom malkontenctwa i wszechobecnego narzekania na Świat Wokół Nas. Przez formę tego wydarzenia pokazujemy, że dysponujemy potencjałem twórczym i niezmierzonymi pokładami humoru połączonego z dystansem do siebie samych. To wydarzenie przyczynia się także do spopularyzowania  pięknego miejsca.  W Festiwalu biorą udział znani artyści reprezentujący główny nurt kabaretowy, a także środowiska muzyczne, związane z tzw. piosenką literacką.

Koncerty festiwalowe prowadzą Andrzej Poniedzielski i Katarzyna Hernik, zaś Dyrektorem Artystycznym jest znany muzyk i kompozytor, Stanisław Szczyciński.

Z roku na rok festiwal cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród  twórców – uczestników konkursu jak i publiczności, która coraz tłumniej przybywa z całej Polski. Podczas 4 edycji imprezy wystąpiło już ponad 80 wykonawców, a w ostatnim roku na widowni zasiadło blisko 1000 osób. Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Gminy Piaseczno.

Dla wszystkich, którzy zaczynają swoją przygodę z bieganiem lub nie zakończyli jeszcze sezonu biegowego Stowarzyszenie Kondycja przygotowało kolejny już, IX bieg Frog Race. Bieg odbędzie się w dniu 3 września w niedzielę w Żabieńcu koło Piaseczna. ,,Żabi Wyścig” tradycyjnie będzie miał miejsce na obiekcie Zimne Doły na dystansach od 100 m dla dzieci do 10 km dla dorosłych. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze wszystkim aktywnym sportowo i kulturalnie.

thumbs_koszulka_frog-OK

W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie!

Fundusz Sołecki – składanie wniosków do 15 września!

Co to jest fundusz sołecki?
Są to pieniądze w budżecie gminy zagwarantowane dla sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców.

Jaka jest wysokość funduszu sołeckiego?
Ilość pieniędzy dla sołectwa jest uzależniona od zamożności gminy. W ustawie o funduszu sołeckim zawarto wzór, za pomocą którego oblicza się wysokość środków przypadających na dane sołectwo. Jeżeli rada gminy uzna, że może przeznaczyć dla danego sołectwa więcej pieniędzy, może to zrobić. Sołectwa nie będą musiały dokonywać tych obliczeń. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) corocznie do 31 lipca poinformuje sołtysów o wysokości środków, które będą do wykorzystania przez dane sołectwo w następnym roku.

Czy w każdej gminie istnieje fundusz sołecki? Kto decyduje o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki?

To rada gminy decyduje o wyodrębnieniu w budżecie gminy funduszu sołeckiego. Rada gminy podejmuje w terminie do 31 marca uchwałę, w której wyraża albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w następnym roku. Rada gminy może także nie zgodzić się na powstanie funduszu sołeckiego w danej gminie. Pomysł na utworzenie funduszu sołeckiego mogą zgłosić radzie radni oraz wójt gminy (burmistrz, prezydent miasta). Sołtysi i mieszkańcy sołectw, którzy chcieliby utworzenia funduszu sołeckiego powinni w tej sprawie zwracać się do radnych gminy (lub do wójta, burmistrza prezydenta miasta)..

Na co można przeznaczyć środki z funduszu sołeckiego?
Pieniądze z funduszu sołeckiego można przeznaczyć na realizację tych zadań gminy, które będą służyły poprawie życia mieszkańców danego sołectwa, a także usuwania skutków klęsk żywiołowych. Jeżeli mieszkańcy danej wsi uznają, że warto np.:
•    zbudować lub wyremontować plac zabaw dla dzieci,
•    naprawić chodniki,
•    zadbać o porządek we wsi (np. postawić kosze na śmieci),
•    posadzić drzewa, krzewy,
•    wyremontować wiatę przystankową
to właśnie na ten cel mogą przeznaczyć te pieniądze.
To co dane sołectwo może faktycznie zrobić, będzie zależało od wysokości środków finansowych, które będą w jego dyspozycji. Jeżeli mieszkańcy sołectwa zdecydują, to mogą wspomóc wykonanie konkretnych zadań – w tym poprzez własną pracę (społeczną).

Co ma zrobić sołectwo, aby otrzymać środki z funduszu sołeckiego?
Musi zostać zwołane zebranie wiejskie na którym zostanie uchwalony wniosek o przyznanie środków z funduszu sołeckiego. Wniosek może być uchwalony z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. We wniosku należy wskazać co mieszkańcy chcą zrobić (wraz z uzasadnieniem słuszności podjętych działań) oraz podać przewidywany koszt tych prac. Należy pamiętać, aby wysokość kosztów wskazanych we wniosku nie była wyższa niż ta, która została określona dla danego sołectwa. Informacja o wysokości przysługujących na sołectwo wniosków będzie przekazana przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) sołtysom w terminie do 31 lipca każdego roku. Uchwalony wniosek sołtys przekazuje wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta), w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok w którym chcemy otrzymać pieniądze.

Co dzieje się z wnioskiem o przyznanie środków z funduszu sołeckiego, który został przekazany wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) przez sołtysa?
Jeżeli wójt (burmistrz, prezydenta miasta) oceni, że wniosek jest prawidłowo sporządzony to przekazuje go radzie gminy. Wójt nie może oceniać, czy mieszkańcy sołectwa wybrali słuszne lub popierane przez niego zadania. O tych sprawach decyduje zebranie wiejskie, a wójt może sprawdzić, czy sołectwo prawidłowo uchwaliło i sporządziło wniosek.
Jeżeli natomiast wniosek nie jest prawidłowy to wójt (burmistrz, prezydent miasta):
•    w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku informuje o tym sołtysa,
•    sołtys może zgodzić się z oceną wójta (i nic dalej nie robić, wtedy sołectwo nie otrzyma pieniędzy), lub
•    w terminie 7 dni od otrzymania tej informacji – przekazać ponownie wniosek (który można poprawić, uzupełnić) do rady gminy za pośrednictwem wójta,
•    w przypadku złożenia ponownie wniosku przez sołtysa, rada gminy rozpatruje ten wniosek w terminie 30 dni od jego otrzymania. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) musi uwzględnić rozstrzygnięcie rady gminy w tym zakresie – dlatego jest obowiązany wpisać środki finansowe na realizację zadań wskazanych we wniosku – w odpowiednich pozycjach projektu budżetu gminy.

Kiedy wójt (burmistrz) może odrzucić wniosek (stwierdzić, że jest nieprawidłowy)?
Wójt/burmistrz może odrzucić wniosek wtedy, gdy nie spełnia on określonych warunków (zawiera błędy) o których jest mowa w ustawie o funduszu sołeckim.
Te błędy to np.:
•    wniosek nie jest uchwalony przez zebranie wiejskie,
•    we wniosku nie wskazano na co mają zostać przeznaczone pieniądze,
•    wniosek nie zawiera uzasadnienia,
•    nie podano przewidywanych kosztów lub koszty przewyższają te, które zostały określone dla danego sołectwa,
•    wniosek został przekazany do wójta po dniu 30 września roku poprzedzającego rok w którym chcemy otrzymać pieniądze.

Czy rada gminy musi uwzględnić wniosek sołectwa?
Rada gminy nie musi przyjąć wszystkich wniosków sołectw. Rada uchwalając budżet gminy może odrzucić wniosek sołectwa, w przypadku gdy uzna, że zadania które sołectwo chce realizować nie spełniają warunków, które zostały określone w ustawie o funduszu sołeckim (np. wniosek dotyczy remontu prywatnego ogrodzenia działki sołtysa czy też wymiany okien w jego budynku). Pieniądze
z funduszu sołeckiego mają służyć realizacji zdań gminy, które będą służyły poprawie życia mieszkańców. Przeznaczenie funduszu na inny cel spowoduje odrzucenie wniosku przez urząd.

Kto dysponuje środkami funduszu sołeckiego?
Fundusz sołecki jest częścią budżetu gminy, dlatego to wójt dysponuje pieniędzmi funduszu sołeckiego, jednak także od aktywności mieszkańców, sołtysa i radnych zależy, kiedy (w którym miesiącu danego roku) urząd gminy uruchomi pieniądze i zakupi towary lub usługi ujęte we wniosku.

W jakim czasie sołectwo musi wydać otrzymane pieniądze?
W ciągu danego roku. Pieniądze przyznawane są na dany rok i wtedy należy je wydać. Pieniędzy tych nie można wydać w następnym roku. Sołtys sam nie będzie wydawał pieniędzy – tą sprawą będzie musiał zająć się urząd gminy

Jakie korzyści ma gmina z utworzenia funduszu sołeckiego?
Korzyścią dla gminy są dodatkowe pieniądze z budżetu państwa, które w przypadku nie utworzenia funduszu nie będą przysługiwać. Dodatkowe środki będą odpowiednio wynosić 10, 20 i 30 % wykonanych wydatków. Najwyższe dofinansowanie będą otrzymywać gminy o najniższych dochodach, zaś najmniejsze – gminy najbogatsze.

Jakie są możliwości odwołania się od decyzji o odrzuceniu wniosku? Kto może się odwołać?
W przypadku odrzucenia wniosku przez wójta sołtys może w terminie 7 dni od dnia otrzymania tej informacji podtrzymać wniosek, kierując go do rady gminy za jego pośrednictwem. W przypadku odrzucenia wniosku przez radę ustawa nie przewiduje drogi odwoławczej.

Czy warunki z art. 1 ust. 3 muszą być spełnione kumulatywnie (zadanie własne gminy, poprawa warunków życia mieszkańców, zgodność ze strategią rozwoju gminy)?
Tak. Wszystkie warunki muszą zostać spełnione łącznie.

Kto określa szczegółowe wymagania wobec wniosków?
Ustawa nie określa wzoru wniosku sołectwa. Wniosek powinien spełniać wymagania ustawowe tj. powinien:
•    być uchwalony przez zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa;
•    zawierać wskazanie przedsięwzięć przewidzianych do realizacji na obszarze sołectwa w ramach środków określonych dla danego sołectwa na podstawie informacji, o której mowa w art. 2 ust. 2, wraz z oszacowaniem ich kosztów i uzasadnieniem;
•    być przekazany przez sołtysa w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy, którego dotyczy wniosek, wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) celem uwzględnienia go w projekcie budżetu gminy;
•    dotyczyć przedsięwzięć, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Źródło: Poradnik Funduszu Sołeckiego

Zebrania wiejskie:

18.09 Julianów, 19.09 Józefosław

 

Głosowanie do budżetu partycypacyjnego Miasta Piaseczno.

Wspólnie zadecydujmy na co wydać 1.4 mln złotych!

Głosowanie rusza już za: 22 dni!

Zespół weryfikacyjny zakończył swoje prace!  Poznaliśmy ostateczną listę projektów,
które będą wybierane w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim Piaseczna na 2018 rok!

Oto lista projektów:

https://piaseczno.budzet-obywatelski.org/projekty

Kto może wziąć udział?

W procesie Budżetu Obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec gminy Piaseczno, który ukończył 18 lat.

Głosowanie na projekty na 2018 rok rozpocznie się 1 września i potrwa do 1 października 2017 roku.

W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec miasta Piaseczno, który dnia 1 września skończył 18 lat i który jest w stanie potwierdzić swoje zamieszkanie na terenie miasta Piaseczno.

Głosować można w formie papierowej lub elektronicznie za pomocą interaktywnego formularza, można wybrać dwa projekty, jeden z kategorii projektów lokalnych, jeden z kategorii projektów ogólnomiejskich, wszelkie szczegóły pod poniższym linkiem.

https://piaseczno.budzet-obywatelski.org/wszystko-o-budzecie/glosowanie

Zachęcamy do głosowania!

Zrzut ekranu 2017-08-09 o 11.00.40

 

Piaseczyński klub sportowy Grawitacja jedzie do Chin!

 Z jednodniową wizytą w Piasecznie  gościli przedstawiciele partnerskiej chińskiej gminy Huanggang

fot.BPiI

fot.BPiI

W tym roku, przypada 7 rocznica nawiązania przyjacielskich kontaktów Piaseczna z leżącą w Państwie Środka gminą Huanggang. Goście odwiedzający naszą gminę byli częścią większej delegacji z prowincji Hubei, która przyjechała do Warszawy na spotkania z przedstawicielami środowisk naukowych związane z wymianą doświadczeń w zakresie zarządzania i nowych technologii.

W sobotę 29 lipca, sześcioosobowa grupa z naszej siostrzanej gminy, na czele której stał Zhao Bin, dyrektor departamentu organizacyjnego spotkała się z wiceburmistrz Hanną Kułakowską-Michalak, przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Obłozą oraz grupą radnych.Goście zwiedzili najciekawsze zakątki powiatu piaseczyńskiego oraz obejrzeli prezentację gminy Piaseczno zaprezentowaną podczas spotkania w urzędzie miasta.

fot.BPiI

fot.BPiI

Wizyta była też okazją do spotkania z przedstawicielami Klubu Sportowego Grawitacja, którego 16-osobowa reprezentacja przy współpracy z biurem promocji i informacji gminy Piaseczno, wyjedzie na początku września do Chin, gdzie trenować będzie wspólnie z tamtejszą młodzieżą. Nasi znakomici tancerze przygotowują też występ, który zaprezentują mieszkańcom Huanggang podczas specjalnie przygotowywanej gali. W składzie chińskiej delegacji obecna była Zhang Liping – wiceszefowa wydziału ds. współpracy międzynarodowej, która odpowiedzialna jest za przygotowanie wizyty naszej młodzieży, dlatego podczas spotkania omówić można było też techniczne aspekty tej sportowej wymiany.

Do tej pory gościliśmy w Piasecznie dwukrotnie na występach spektakularne grupy kulturalne z Chin. W 2011 r. przyjechała do nas z występem Opera Huangmei, oraz młodzi adepci sztuki kung-fu. W 2013 r. gościliśmy zaś muzyków i tancerzy z Uniwersytetu w Huanggang. W rewanżu w 2012 r. połączone zespoły Manaus i Parasol Poetica z Piaseczna wystąpiły przed 10 tys. publicznością podczas wielkiego festiwalu Dong Po organizowanego co 3 lata w Huanggang. Naszą gminę odwiedziło też kilka delegacji z Huanggang podczas swoich wizyt w Europie. W 2013. r. była to m.in. delegacja dyrektorów szkół i przedszkoli, która poznawała nasz system edukacji. Na początku marca 2015 roku, krótką jednodniową wizytę złożyła u burmistrza Piaseczna delegacja przedstawicieli urzędu z Huanggang, parę miesięcy później odwiedziła nas 15. osobowa grupa pływacka, która 2 maja wzięła udział w zawodach o puchar prezesa PKOL i burmistrza Piaseczna organizowanych w związku z 15-leciem uruchomienia basenu w Piasecznie. W organizację ich pobytu był zaangażowany klub MKS Piaseczno i rodzice.

Chiny 120

Huanggang – ośmiomilionowa gmina w prowincji Hubei, położona pomiędzy rzeką Jangcy a górami Dabie, powierzchnia gminy zbliżona jest do powierzchni województwa mazowieckiego, a trzy główne miasta przekraczają milion mieszkańców. Znajduje się ona zaledwie godzinę drogi autostradą od Wuhan – stolicy prowincji i piątego co do wielkości miasta w Chinach. Gmina jest niezwykle malownicza, oprócz gór i największej chińskiej rzeki znajdują się też tam liczne plantacje herbaty czy bawełny. Dostęp do Jangcy powoduje, że Gmina jest również silnym ośrodkiem przemysłowym. Mimo, że jest oddalona ponad 1000 km od Szanghaju, to dzięki szybkiej kolei, która przebiega przez gminę, podróż do największej chińskiej metropolii drogą lądową zajmuje nie więcej niż 4 godziny…

Chiny 740

materiały prasowe

BPiI Gminy Piaseczno