Otwarcie ul. Sierakowskiego, zamknięcie ul.Kościuszki w Piasecznie

We wtorek 9 maja (na wysokości remontowanego Skweru Kisiela) zostanie zamknięta ulica Kościuszki na okres ok. 6 tygodni w związku z kolejnymi etapami rewitalizacji tej części Piaseczna.
8 maja zostaną natomiast zakończone prace remontowe i zostanie przywrócony przez wykonawcę ruch na ul. Sierakowskiego.

Objazd będzie poprowadzony ulicami Jana Pawła II, Wojska Polskiego i Nadarzyńską. Komunikacja zbiorowa poprowadzona będzie ulicami Jana Pawła II, Wojska Polskiego do ul. Sienkiewicza.

źródło BPiI GP

Kisiel_do gazety1

Kibicuj ludziom z żelaza – cykl Garmin Iron Triathlon wystartuje w Piasecznie!

Zawody z cyklu Garmin Iron Triathlon odbędą się w Piasecznie już po raz czwarty! To właśnie tu będzie miała miejsce inauguracja tegorocznego cyklu zawodów triathlonowych, który jest jednym z najpopularniejszych i najstarszych tego typu imprez w naszym kraju. Świadczy o tym przede wszystkim długość listy startowej, na której znalazło się prawie 1000 zawodników! Wśród nich są między innymi Tomasz Jachimek i Maciej Dowbor.

fot.Paweł Naskrent/Maratomania.pl

Garmin Iron Triathlon w Piasecznie jest częścią dużego ogólnopolskiego cyklu triathlonowego, podczas którego zawodnicy rywalizować będą także w Ślesinie (04.06.2017), Elblągu (19.06.2016), Stężycy (02.07.2017) oraz w Płocku (16.07.2017). Zawody rozgrywane są na jednym z dwóch dystansów: 1/4 IM i 1/8 M. Dystans 1/4 IM to 0,95 km pływania, 45 km jazdy na rowerze i 10,55 km biegania, czyli 1,5 pętli na trasie pływackiej, 2 pętle na trasie kolarskiej i 4 pętle na trasie biegowej. O połowę krótszy 1/8 IM to 0,475 km pływania, 22,5 do pokonania na rowerze i 5,275 km biegu. Zawodnicy będą mieli do przepłynięcia dwa zbiorniki, do przejechania na rowerze 1 pętlę, a do przebiegnięcia 2 pętle. Oprócz rywalizacji indywidualnej, na obu dystansach organizatorzy przygotowali także  w której jeden zawodnik płynie, drugi jedzie na rowerze, a trzeci biegnie.

git2017_magazyn sąsiedzi1

Start do części pływackiej odbędzie się w sztucznym zalewie, który znajduje się na terenie rekreacyjnym „Górki Szymona”, a strefa zmian zostanie zlokalizowana na Al. Brzóz.

Klasyfikacją generalną będą łączne czasy z minimum czterech imprez z cyklu na dystansach 1/4 i 1/8 Ironman. Wyniki będą porównywane z wynikami Mistrzów Świata z 2016 roku, w ten sposób zostaną wyłonieni najlepsi zawodnicy i zawodniczki cyklu Garmin Iron Triathlon 2017.

git2017_magazynsąsiedzi3

 

Doskonałą atrakcją będzie również impreza towarzysząca Garmin Kids – czyli zawody biegowe dla najmłodszych. Dzieci, w zależności od kategorii wiekowej, mogą wystartować na jednym z trzech dystansów: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz na 1 km (12-15 lat). Start i meta znajdować się będą w samym centrum zawodów. Rejestracja na Garmin Kids nadal trwa, dzieci można zgłosić za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie zawodów .

 

 

fot.Paweł Naskrent/Maratomania.pl

fot.Paweł Naskrent/Maratomania.pl

Zapraszamy do śledzenia zmagań w Piasecznie!git_logo_www_bez tła

Zapraszamy do śledzenia zmagań w Piasecznie!

Dwukierunkowa ul.Chyliczkowska w Piasecznie

Dzieję się! Niebawem ruszy przebudowa ul. Armii Krajowej z ul. Chyliczkowską w Piasecznie. To zdecydowanie dobra wiadomość dla kierowców, szczególnie dla tych którzy będą jechali od strony Warszawy w stronę Konstancina, w końcu będą mieć możliwość skrętu w lewo. Cieszyć się mogą również kierowcy wyjeżdżający z Piaseczna, dla nich powstanie dodatkowy trzeci pas. Ulica Chyliczkowska najprawdopodobniej będzie dwukierunkowa na całej swojej długości.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już wybrała wykonawcę. Przebudowa skrzyżowania będzie kosztować  ponad 3,5 mln zł.  Część środków pochodzi z Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych, a samo zadanie ma być zrealizowane do końca 2018 r.

Mieszkańcy okolic ul. Julianowskiej otrzymają bonus w postaci rozbudowy wylotu ul. Julianowskiej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chciała w trakcie przebudowy zlikwidować lewoskręt z ul. Chyliczkowskiej w ul. Julianowską, jednak dzięki staraniom władz Starostwa piaseczyńskiego oraz z Gminy Piaseczno postanowiono przesunąć tę ulicę o około 150 metrów w stronę Konstancina, co umożliwi znaczne poszerzenie wyjazdu w ulicę Chyliczkowską. Pojawią się dogodne i bezpieczniejsze wydzielone pasy do skrętu, oddzielone wyspami, co zwiększy bezpieczeństwo kierowców wyjeżdżających z ul. Julianowskiej, a także tych, którzy będą chcieli w nią skręcić. Skorzystają również cykliści, powstanie chodnik i ciąg pieszo-rowerowy oraz nowa nawierzchnia na odcinku od ul. Chyliczkowskiej, aż do skrzyżowania z ul. Okulickiego w ciągu drogi powiatowej (ul. Przesmyckiego). Z tego osobiście się najbardziej cieszymy!

Gmina wyłożyła 100 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji, a samą inwestycję, jak już wspomniano, przeprowadzi powiat.

Wstępna koncepcja skrzyżowania

DK70-Chyliczkowska-1030x718

Nowy skręt z ul. Julianowskiej w ul.Chyliczkowską

skrzyżowanie

fot.Odkorkuj Piaseczno

BPiI Gmina Piaseczno

Referendum w Piasecznie 4 czerwca 2017 roku.

Radni zdecydowali, że 4 czerwca mieszkańcy Piaseczna wypowiedzą się w sprawie czy miasto stołeczne Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego powinno objąć Gminę Piaseczno.

 Będzie to pierwsze lokalne referendum w historii Piaseczna z inicjatywy Rady Miejskiej w odpowiedzi na petycję, którą w marcu podpisało 2020 mieszkańców, domagających się referendum. IMG_2566

Przygotowany został więc projekt uchwały, którą stosunkiem głosów 21 za przy 2 wstrzymujących się radni przyjęli na sesji Rady Miejskiej w dniu 19 kwietnia. Wcześniej projekt został jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowany przez radnych z komisji prawa, polityki gospodarczej, oświaty i sportu. Przed głosowaniem Sekretarz Miasta i Gminy Piaseczno Arkadiusz Czapski odczytał projekt uchwały wraz z uzasadnieniem, zaś przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Obłoza odczytał tekst petycji mieszkańców. Wiceprzewodniczący rady Michał Rosa, jako opiekun Młodzieżowej Rady Gminy przedstawił stanowisko tego organu doradczego. Młodzieżowa Rada przeprowadziła internetową ankietę wśród rówieśników w której udział wzięło 471 osób – 348 z nich czyli 74% opowiedziało się przeciwko włączeniu Piaseczne do nowej struktury, zaś 124 czyli 26 % opowiedziało się za przyłączeniem.

Samo głosowanie poprzedziła dyskusja radnych, którzy używając różnych argumentów, jako główny wskazywali konieczność wypowiedzenia się samych mieszkańców w kwestii metropolii.

W krótkim reportażu filmowym umieszczonym na stronie internetowej urzędu miasta www.piaseczno.eu oraz profilu gminy Piaseczno na facebooku zobaczyć można relację z głosowania w sprawie referendum oraz opinie radnych na ten temat.

https://www.facebook.com/GminaPiaseczno/videos/1852187384795277/

Zgodnie z przyjętym harmonogramem referendum gminne odbędzie się 4 czerwca 2017 r. Lokale wyborcze czynne będą w godz. 7.00 – 21.00, a mieszkańcy odpowiedzą tak lub nie na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Piaseczno?”

Aby referendum było ważne musi wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania, co oznacza, że w Gminie Piaseczno do urn powinno pójść ponad 17 tys. mieszkańców.

Projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego dostępny jest na stronie www.bip.piaseczno.eu w zakładce Rada Miejska.

materiały prasowe

Miasta i Gminy Piaseczno

Pokaz filmu „Wołyń” w Piasecznie.

Piaseczyński KOD zaprasza na bezpłatny pokaz filmu „Wołyń”, który odbędzie się 21.04 w piątek od 18:00 – 21:30 w Studiu filmowym w Piasecznie przy ul. Elektronicznej 2A.

Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, Wojciechem Smarzowskim, a także z autorem albumu towarzyszącemu filmowi, Robertem Maciejem.

Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny Magazynu Sąsiedzi Jacek Sut.

Jest nam ogromnie miło zaprosić wszystkich państwa na ten film, który z wielu powodów jest dla nas bardzo osobistym filmem. Zapraszamy również do przeczytania dwóch części wywiadu z Wojtkiem Smarzowskim, który przeprowadziliśmy jeszcze podczas trwania zdjęć do filmu w listopadzie i grudniu 2015 roku.

Pierwsza część wywiadu:

Druga część wywiadu:

http://portalsasiedzi.pl/?m=201512

 

Międzynarodowy dzień Ziemi – 13 maja 2017 roku w Józefosławiu

22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona i jest doskonałą okazją do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew.

Jak co roku Stowarzyszenie Pomysł na Józefosław wspólnie z Magazynem Sąsiedzi, Gminą Piaseczno i Szkółką Acrocona organizuje  akcje w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej, życia w zgodzie z naturą i chyba co najważniejsze dbania o nasza małą ojczyznę, którą jest Józefosław.

Cytując prof. Michała Bogusławskiego: “Mała ojczyzna to jest sprawa wielka, bo w końcu ta „duża” składa się z małych. Niektórzy definiują ją jako coś, co nosimy w swoich sercach. Nie jest to abstrakt symboliczny lecz konkret: te same zachowania, wspólny kościół, droga, coś, co obserwuję Ja i Ty. Mała ojczyzna to wspólne przeżywanie, ale i wspólne tworzenie otoczenia, krajobrazu, architektury, porządku i mądrości pokoleń”, zapraszamy na wspólne sadzenie zieleni, przy skrzyżowaniu ulic Wilanowskiej i Cyraneczki właśnie w dniu 13.05, o godzinie 12.00. Przynieście ze sobą łopatki, rękawiczki i dobry humor!

Dzien Ziemi 2017 HD

 

 

 

 

 

Ach te święta ;)

Z kwietniowym kalendarzem można się nabawić bólu głowy, tyle jest różnego rodzaju w nim świąt. Poza oczywistymi rocznicami związanymi z ogólnie pojętą i zdecydowanie nadużywaną Pamięcią Narodową obfituje miesiąc ten w dziesiątki innych okazji, z których nie wszystkie są jedynie krotochwilne. Tych skłaniających do refleksji jest także sporo.

Zaczyna się niepoważnie

Za punkt honoru wielu z nas bierze sobie tego dnia zrobienie kolegom z pracy psikusa, wycięcie finfy znajomym i doprowadzenie do konfuzji wśród własnych bliskich. Pamiętajmy jednak, że historia Prima Aprillisu obfituje także w gigantyczną liczbę niefortunnych dowcipów. Jeśli jednak nie uda nam się ośmieszyć tego dnia kogoś innego, z samych siebie możemy zrobić Klaunów, bo to ten sam dzień i równoległe święto. Ptakom i Rybom 01.04 jest zupełnie obojętny, a gdyby ktoś próbował tłumaczyć im, że to także ich święto, mogłyby uznać to za żart. Ryby lubią pływać – wcale nie w tym, o czym teraz niejeden grzesznik pomyślał, ale w wodzie. Najlepiej w czystej. Tydzień Czystości Wód trwa do 07.04.

Między Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci (02.04), a Dniem Niewidzialnej Pracy (04.04) zachodzi taka korelacja, że ten ostatni dedykowany jest głównie kobietom. To ich pracy się nie widzi, gdy pracują w domu, poświęcając życie zawodowe na rzecz rodziny. Wtedy jednym z ich stałych zajęć jest… czytanie dzieciom. Oby tylko coś mądrego.

Dzień Leśnika (05.04) w tym tempie działania nowych regulacji dotyczących wycinki drzew może niedługo z kalendarza wypaść, zamiast niego na szczęście tego dnia możemy czcić Marchewkę i chodzić Bez Makijażu z tym, że koniecznie na trzeźwo. Osobiście potępiam mnożenie bytów, dlatego Dzień Trzeźwości proponowany w połowie kwietnia odrzucam jako zbędny.

W Dzień Sportu (06.04) lepiej nie ćwiczyć na kacu, co potwierdza słuszność wywodów powyższych. Z drugiej strony wybór na dzień bez bani w dniu 15.04 też swoje zalety ma. Następnego bowiem dnia przypada Dzień Sapera. Do indywidualnych predyspozycji należy komu się bardziej ręce trzęsą i kiedy, ale w wypadku robót minerskich pomyłki są droższe.

Wróćmy jednak dni kilka. Od 07.04 mamy codziennie kolejno: Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia, potem (08.04) Dzień Sprzeciwu Wobec GMO – w numerze o tym artykuł. Potem kolejno Dzień Gołębia i Światowy Dzień Pozdrawiania Brunetów (09.04), który obchodzi mnie niewiele. Za to 10.04… no właśnie… Nie wiem, czy powinienem zdradzać, że to także Międzynarodowy Dzień Siostry i Brata, bo energiczność naszej dyplomacji jest nieograniczona.

Brnąc w kwiecień i zapachy wiosny dalej, po uroczystym wysłuchaniu Radia (11.04) natkniemy się na aromat Czekolady, której Dzień Lotnicy i Kosmonauci wspólnie mogą świętować w drodze na Marsa (12.04). Kiedy już tam wylądują, to będą w pewnym sensie bezdomni, co pozwoli im adekwatnie uczcić swoje święto – Dzień Ludzi Bezdomnych, 14.04, o czym powiadomią Ziemię za pomocą radiowych fal (Dzień Krótkofalowca 18.04).

Nie sposób wszystkich świąt wyliczyć. Urzeka mnie Dzień Czosnku (19.04), ale najważniejszy wydaje mi się Dzień Wolnej Prasy (20.04), co się rozumie samo przez się. W Dzień Sobowtóra (21.04) raczej po ulicy kręcił się nie będę, za to pokręcę się po Ziemi wraz z jej świętem już 22.04, choć można by też powiedzieć, że to dzień pod-ziemi, w których hoduje się Pieczarki, a które jakoś tego samego dnia obchodzą także swoje święto.

Jest jeszcze jeden ważny dzień. Światowy Dzień Własności Intelektualnej (26.04). Można się spierać zapewne czy granice między inspiracją i plagiatem są zbyt rozmyte lub zbyt restrykcyjne i jak sobie poradzić w świecie nowych mediów, ale zgodzić się należy, że trzeba dbać o niematerialne wartości tak, aby zyskiwały materialne znaczenie.

Jacek Sut

 

Targi Wielkanocne na Ursynowie

W dniu 15 kwietnia, w Sobotę Wielkanocną – w dwóch lokalizacjach w naszej dzielnicy odbędą się Ursynowskie Targi Wielkanocne. Podczas targów będzie możliwość zakupu wielkanocnych smakołyków, ozdób, rękodzieł oraz produktów regionalnych. Wystawcy chętnie opowiedzą o swoich produktach, procesie ich powstawania i wyjątkowości.

 Targi zostały zorganizowane w dwóch lokalizacjach:

 • Park im. Jana Pawła II (przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego, al. KEN 101) w godz. 9.00-16.00
 • Parking (przy kościele bł. Władysława z Gielniowa, ul. Przy Bażantarni 3) w godz. 9.00-17.00

Targ_2 Targ_2

Zadbaj o samochód na wiosnę!

Wiosna to czas sprzyjający porządkom. Tradycyjnie w tym właśnie okresie decydujemy się na uporządkowanie swoich domów, balkonów i ogrodów. Pamiętajmy więc również
o swoich autach, które wiele przeszły w okresie trudnych, zimowych miesięcy. Warto zadbać
o dokładne umycie nadwozia, nie zapominając również o podwoziu, na którym zbierały się uliczne piach i sól. Poza tym to świetna okazja, aby nadrobić odkładane „na potem” małe naprawy.

O wymianie opon czy płynu do spryskiwaczy zwykle każdy pamięta – jednak to nie wszystko. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przygotowując auto na cieplejsze dni i co sprawdzić, przygotowując się na pierwsze, dłuższe wypady za miasto?

 • Układ chłodzenia: sprawdzamy wentylator chłodniczy – czy jest sprawny i czy podczas jego pracy nie wydobywają się niepokojące dźwięki. Oglądamy przewody – jeśli znajdziemy na nich pęknięcia, należy je wymienić.
 • Podobnie – kontrolujemy stan pasków klinowych i, jeśli noszą znaki zużycia (ich brzegi są postrzępione), koniecznie je wymieńmy.
 • Sprawdzamy jakość układu hamulcowego. Możemy wykonać test sprawności na wzniesieniu. Podjeżdżamy pod górkę i stajemy na niej. Po zwolnieniu hamulca auto powinno się stoczyć – świadczy to o poprawnym działaniu układu hamulcowego. Jeśli samochód stacza się wolno lub wydaje dźwięk tarcia, hamulec może nie do końca zwalniać koło i podczas jazdy będzie się grzało. W takim wypadku konieczna będzie dokładna kontrola w serwisie.
 • Dezynfekcję klimatyzacji zaleca się wykonać raz w roku, najlepiej na wiosnę, a najpóźniej przed wakacjami. Nie należy dopuścić do zainfekowania klimatyzacji grzybami, gdyż w takim wypadku może okazać się, że standardowa procedura dezynfekcji klimatyzacji będzie nieskuteczna i konieczny stanie się demontaż, co znacznie podwyższy koszty jej czyszczenia. Lepszym wyjściem jest jej regularne odgrzybianie. Dodajmy, że nieczyszczona klimatyzacja samochodowa, może przyczynić się w dużym stopniu do pojawienia się reakcji alergicznej
  u pasażerów i kierowcy.
 • Koła – przy nich należy zwrócić uwagę zarówno na samą „gumę”, czyli równomierne zużycie bieżnika, jego wysokość – przynajmniej 3 mm, jak i ciśnienie. To ostatnie w oponach można sprawdzić i skorygować na większości stacji benzynowych. Zalecane wartości baryczne oznaczone są na naklejce znajdującej się na framudze drzwi kierowcy (przy fotelu).
 • Sprawdzamy również działanie świateł: głównych reflektorów, świateł przeciwmgielnych, „stop” i kierunkowskazów.
 • Kontrolujemy stan płynów: hamulcowego, chłodzącego i do spryskiwaczy.
 • Sprawdzamy poziom oleju, a w przypadku nowych jednostek w technologii EURO6 – poziom płynu Ad-Blue.

Jeśli nie jesteśmy w stanie dokonać tego wszystkiego samodzielnie, udajmy się do autoryzowanego lub sprawdzonego serwisu. Od sprawności naszego auta zależy bezpieczeństwo nasze i pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Są tacy też, co twierdzą, że zadbane auto prowadzi się lepiej.

Anna Walkiewicz

fot.Tomasz Zajda

Przypominamy o zmianie organizacji ruchu ul.Wilanowskiej i ul.Cyraneczki w Józefosławiu!

Szanowni Sąsiedzi,

Dzisiejsza pogoda nie sprzyja zbytniej koncentracji, dlatego przypominamy o zmianie organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Wilanowskiej i Cyraneczki! Na czas remontu odcinka ul.Wilanowskiej od ul.Cyraneczki do ul. Działkowej pierwszeństwo mają kierowcy jadący ul. Cyraneczki, ul. Wilanowska jest podporządkowana!

Apelujemy do kierowców o ostrożną i uważną jazdę, o wypadek nie trudno, co widać na załączonych zdjęciach. Jest to nie pierwsza kolizja na tym skrzyżowaniu. To również trakt ze szkoły i do szkoły dla wielu dzieci, które chodzą na piechotę, dlatego zachowajmy szczególną ostrożność! Zdecydowanie przydałyby się światła na tym ruchliwym skrzyżowaniu.

cyr_wyp

cyr_wyp2

Redakcja Magazyn Sąsiedzi