Zdrowy talerz dziecka – warsztaty o zdrowym żywieniu!

Jak przygotować „Zdrowy talerz dziecka”? Dowiesz się 3 i 14 czerwca na warsztatach edukacyjnych i kulinarnych organizowanych w Bibliotece w Józefosławiu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką prawidłowego odżywiania, w szczególności kobiety ciąży, kobiety karmiące piersią oraz rodziców, przyszłych rodziców i opiekunów małych dzieci. Na warsztaty kulinarne zapraszamy całe rodziny z dziećmi.

W ramach projektu „Zdrowa mama, zdrowe dziecko” odbędą się dwa warsztaty:

  • 3 czerwca o godzinie 18.00 „Zdrowy talerz dziecka” – nauczymy się zasad odżywiania i przygotowywania zdrowych posiłków dla dzieci,
  • 14 czerwca o godzinie 18.00 „Rodzinne warsztaty kulinarne” – zdobytą wiedzę przełożymy na praktykę i będziemy gotować.

Edukator żywieniowy programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” Dorota Szostak przedstawi uczestnikom, jak przygotowywać zdrowe dania dla dzieci oraz wspólnie przyrządzimy kilka przykładowych posiłków.

Zapisy na warsztaty drogą mailową pod adresem jozefoslaw@biblioteka-piaseczno.pl lub telefonicznie na numer 22 390-58-87. Warsztaty odbywają się w Bibliotece w Józefosławiu, ul. Urocza 14, II piętro, wejście od ul. Cyraneczki (obok Technicoloru).

Zapraszamy również 12 czerwca na Piknik Rodzinny w Józefosławiu przy ul. Ogrodowej 2 na stoisko Biblioteki, gdzie odbędą się pokazy kulinarne, porady dietetyka, pokazy noszenia dzieci w chuście, konkursy, quizy, zajęcia plastyczne.

Warsztaty realizowane są w ramach konkursu grantowego edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, poświęconego edukacji żywieniowej kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz rodziców dzieci w pierwszym roku życia. Szczegółowe informacje na temat kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych znaleźć można na: www.1000dni.pl.

Plakat zdrowa-mama 2

 

 

Seminarium na temat roli miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

25.05.2016 roku w budynku ZSP przy ul. Kameralnej, specjalnie przygotowanej przez pracowników szkoły (za co im serdecznie dziękujemy!) sali gimnastycznej odbyło się seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Pomysł na Józefosław. Spotkanie miało charakter panelu edukacyjnego. Wśród zaproszonych panelistów byli: pani dr hab. Barbara Fatyga z instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, dr inż arch. Tomasz Majda, wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, pan Michał Kubasiewicz, prezes firmy Mak-Dom oraz wiceburmistrz Piaseczna, pan Daniel Putkiewicz. Za merytoryczną stronę spotkania odpowiadał radny i członek stowarzyszenia PnJ, Robert Widz, a ja miałem przyjemność, a czasami obwiązek poprowadzenia ostatniej części spotkania, czyli serii pytań do panelistów.

Zaczęło się jednak od nieporozumienia

Jak ma się praktyka do teorii wyjaśnia, niestety nie nadające się do cytowania, rosyjskie przysłowie. Na spotkanie pierwsi przybyli rdzenni mieszkańcy Józefosławia, niektórzy ściskając w rękach dokumenty. Przybyli zapewne w nadziei i z zamiarem walki o takie lub inne rozwiązania w powstającym mpzp. Tylko niewielka część gości przybyła świadomie na spotkanie edukacyjne po to, aby zrozumieć czym plany zagospodarowania są, komu i do czego służą, jak powstają i jak skomplikowana, technicznie i prawnie jest to procedura. Przy okazji wielokrotnie padały informacje jak, kiedy i gdzie mieszkańcy mogą wpływać na mpzp. W ramach dyskusji wypłynęło, że – jeśli chodzi o Józefosław – etap składania wniosków do planu minął w 2013 roku, co wywołało niemałe poruszenie wśród zebranych, ale etap równie istotnego dla całego procesu składania uwag dopiero jest przed nami. Mpzp dla Józefosławia ma zostać wyłożony po wakacjach. Wiceburmistrz Putkiewicz zapewnił także, że pomimo nieformalnego już charakteru wszystkich pism składanych w tym temacie w urzędzie (nie są to bowiem już wnioski i jeszcze nie mogą być uwagami) wszystkie one będą brane pod uwagę i analizowane.

Rozumiem konfuzję tej części gości, którzy przyszli walczyć o swoje, a otrzymali ponad trzygodzinną porcję wiedzy i edukacji. Nie wszyscy jednak chcieli się z faktem, że pomylili spotkania pogodzić do samego końca seminarium, które w trosce o wytrzymałość i zdrowie przybyłych dobrowolnie i charytatywnie panelistów osobiście musiałem zamknąć po ponad 4 godzinach.

Co wyniknęło z seminarium? Uważam, że bardzo wiele i że nawet ci z gości, którzy oczekiwali czegoś innego mogli wynieść coś dla siebie. Przede wszystkim mogli zrozumieć, że obecne problemy urbanistyczne (nieskoordynowana zabudowa, braki chodników, przestrzeni publicznej, rujnująca estetykę dowolność zabudowy itp. itp.), oraz warunki inwestowania, a zatem często ceny gruntów i nieruchomości w każdej miejscowości mają swoje korzenie w obowiązującym lub nieistniejącym mpzp. Proces uchwalania nowego może ciągnąć się latami. I tak się dzieje w wielu miejscach w gminie. Rekordzista zajmuje umysły władz, urbanistów i mieszkańców już 7 lat! Dlaczego to takie ważne i dlaczego warto poświęcić czas na stworzenie dobrego planu w najnowszym numerze “Sąsiadów” pisze Robert Widz. Uczestnicy z autentycznym zaciekawieniem słuchali wyjaśnień p. dr inż. arch. Zdzisława Majdy na temat mikroklimatu, jakości powietrza, warunków hydrologicznych naszej gminy. Niejedna osoba zamarła słysząc, że przez niewłaściwe planowanie możemy zafundować sobie brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza i własny, lokalny, osobisty, józefosławsko-julianowski smog! Dla kogoś, kto mieszka niedaleko lasu temat smogu jest niespodziewany i szokujący. A jednak! Planiści tworząc plany muszą i ten aspekt brać pod uwagę. Muszą wiedzieć jak zabudowa pozwala na przewiewność i wymianę mas powietrza (ciepłego znad Auchan z zimnym znad lasu). Muszą mieć świadomość jak las może nam pomóc i od czego zależy jego zróżnicowanie. Okazuje się bowiem, że las mieszany jest tam, gdzie żyją różne gatunki zwierząt, ale w wypadku naszego lasu kłopot polega na tym, że wodopój tych zwierząt znajduje się na coraz gęściej zabudowywanym terenie. Jeśli odetniemy zwierzęta od rowu Jeziorki (wraz z dopływami), to się wyniosą i za dziesięciolecia także las przestanie pełnić swoją oczyszczającą funkcję. Pani dr Fatyga zwracała uwagę na społeczne aspekty planowania, budowania przestrzeni wspólnej i międzypokoleniowej oraz na fakt konieczności aktywnego wychodzenia po uwagi do mpzp do mieszkańców. Niestety zadanie dotarcia z założeniami planu spoczywa na urzędnikach i społecznikach, bowiem praktyka pokazuje, że gdy plan zostaje wyłożony uwagi do niego zgłaszają jedynie wąskie grupy interesów, ogół mieszkańców się tym nie interesuje sam z siebie, choć skutkom planu będzie podlegał. Edukacja wymaga nakładów.

20 lat Józefosławia

Bardzo istotna okazała się prezentacja Roberta Widza pokazująca jak zmieniały się plany i układ urbanistyczny samego Józefosławia na przestrzeni 20 lat. Udostępnimy ją wkrótce. Pokazuje ona jak nasza miejscowość była, co trudno ukryć, psuta. Najpierw mpzp uchwalonym w 2006, który potężnie zmieniał założenia planu z 1994 roku, a potem sukcesywnie zgłaszanymi do niego uwagami i zmianami. Znikały tereny zieleni publicznej, zmieniały się przepisy prawne, deweloperzy szukali luk, które pozwalały im stawiać bloki zamiast bliźniaków lub budować powyżej limitów wysokości. Grodzono wytyczone w planach drogi, a nawet sprzedawano działki będące bezpośrednio w pasach wyznaczonych w planach gminy dróg. Nie chodzi o to, by szukać winnych, choć wystarczy zajrzeć w odpowiednie dokumenty – mleko się wylało. Na to powstaje nowy mpzp, aby w przyszłości – i co trzeba zrozumieć bardziej dalszej niż bliższej – pohamować dziki rozwój miejscowości, w której w ciągu kilku lat może przybyć aż 8000 mieszkańców, co przy obecnej liczbie 12 000 zamieszkujących Józefosław i Julianów da liczbę powyżej 20 000! Pozwalając na to fundujemy sobie komunikacyjny horror, zniszczone środowisko i mieszkanie w morderczym suburbium, które niewiele będzie miało wspólnego z oazą ciszy i spokoju, dla której wybieraliśmy to miejsce.

My, redakcja i Stowarzyszenie Pomysł na Józefosław, planujemy więcej takich spotkań. Ich misją jest edukacja. Oprócz tego organizowane także będą spotkania dotyczące konkretnych problemów, gdzie będzie można przynosić petycje, pisma i skargi oraz dyskutować z radnymi RM oraz przedstawicielami urzędu.

seminar_02

Jacek Sut

 

Blisko tysiąc zawodników na Garmin Iron Triathlon w Piasecznie! Relacja!

Garmin Iron Triathlon, najstarszy cykl triathlonowy w Polsce, wystartował wczoraj, w niedzielę,  w Piasecznie.

Zawodnicy, którzy przyjechali z całej Polski, mieli do wyboru jeden z dwóch dystansów: 1/4 IM, na którym wystartowało blisko 500 zawodników oraz o połowę krótszy 1/8 IM, do którego zapisanych było 300 osób. Poza triathlonem, najmłodsi zawodnicy rywalizowali w biegach w ramach Garmin Kids, w których udział wzięło blisko 200 pociech. Dzieci startowały na jednym z trzech dystansów: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).git2016_piaseczno (1)

Zawody w Piasecznie przyciągnęły najlepszych Polskich zawodników.

Podczas imprezy zobaczyliśmy m.in. Mikołaja Lufa, Łukasza Kalaszczyńskiego, Filipa Przymusińskiego, Macieja Bodnara, Tomasza Marcinka, Piotra Ławickiego, Paulinę Kotficę, Hannę Kaźmierczak, Monikę Smaruj, Olgę Kowalską i Martę Łagownik. Nie zabrakło również znanych osób ze szklanego ekranu m.in. Macieja Dowbora, Tomasza Jachimka czy Krzysztofa Wieszczka.

Na dystansie 1/4 IM wśród mężczyzn zwyciężył Łukasz Kalaszczyński z KM Sport Team z wynikiem 1:58:05, który jest aktualnym v-ce Mistrzem Polski w triathlonie na dystansie 1/2 IM z 2015 roku Łukasz jako jedyny zawodnik w tym dniu, zszedł poniżej bariery dwóch godziny i uzyskał czas 1:59:05.

Drugie miejsce zajął zwycięzca cyklu Garmin Iron Triathlon z 2014 roku – Mikołaj Luft (Luft Tri Team), który uzyskał czas 2:00:16.

Trzeci na metę wbiegł Filip Przymusiński (UAM Triathlon Poznań), którego czas na zegarze zatrzymał się na 2:02:05.

Jako pierwsi etap pływacki zakończyli Robert Wilkowiecki (GVT), Piotr Michalak (UKS G-8 Bielany Warszawa) oraz Maciej Bodnar (Airbike Armexim Development Tri Team). Wysoko z wody wyszli również Filip Przymusiński, Mikołaj Luft, a także Łukasz Kalaszyński, który znacznie poprawił pływanie w stosunku do roku ubiegłego. Na trasie rowerowej Kalaszyński oraz Luft szybko wysunęli się na prowadzenie i zdystansowali konkurentów. Na tym etapie dobrze wypadł również Tomasz Szala, który jako trzeci zameldował się w strefie zmian.git2016_piaseczno (3)

Wśród kobiet triumfowała wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski oraz reprezentantka kraju na Igrzyskach Europejskich w Baku, a także na Mistrzostwach Europy i Świata – Paulina Kotfica z drużyny GVT (2:09:36).

Na drugim miejscu uplasowała się Olga Kowalska, Trinergy Team z czasem 2:13:26, a tuż za nią na metę wpadła Hanna Kaźmierczak (Elemental Team), która wbiegła na metę osiągając wynik 2:13:51. Olga Kowalska, specjalizująca się w długich dystansach, to medalistka Mistrzostw Polski w Triathlonie i Duathlonie, uczestniczka Mistrzostw Świata na Hawajach w swojej kategorii wiekowej. Hanna Kaźmierczak natomiast jest czwartą zawodniczką Mistrzostw Polski Seniorek na dystansie olimpijskim z 2015 roku oraz zawodniczką kadry narodowej.

Pływanie poszło bardzo dobrze Hannie Kaźmierczak, która jako pierwsza wśród kobiet wbiegła do strefy zmian. Tuż za nią była Paulina Kotfica, która w jeździe na rowerze nie miała sobie równych. Paulina Kotfica nie oddała już prowadzenia, które w czasie biegu tylko powiększała. Olga Kowalska bardzo dużo nadrobiła na etapie biegowym nad Hanną Kaźmirczak, wyprzedzając ją na ostatniej pętli biegowej.

Dystans 1/8 IM należał do Tomasza Marcinka (KS AZS-AWF ostatniego zwycięzcę Pucharu Polski podczas Elemental Tri Series Olsztyn, który ukończył dzisiejsze zawody z czasem 1:06:38. Marcinek to brązowy medalista Mistrzostw Polski Seniorów na dystansie supersprinterskim oraz Młodzieżowy Mistrz Polski na dystansie sprinterskim i olimpijskim z 2014 roku. Drugi na metę wbiegł Piotr Ławicki z UAM Triathlon Poznań (1:08:29), a trzeci Sergiusz Olejniczak – niegdyś reprezentant kraju, który po kilku latach przerwy wrócił do startów w triathlonie.git2016_piaseczno (6)
Wśród kobiet na najwyższym stopniu podium stanęła Marta Łagownik ze Smaruj na Trening Team, która na metę wbiegała z czasem 1:16:01 i wyprzedziła Emilię Domańską z Brzozowski Team (1:23:02). Trzecie miejsce przypadło Joannie Pomorskiej z Warszawy (1:24:08).
Dodatkowo, w tegorocznym cyklu po raz pierwszy, na „ćwiartce” została rozegrana rywalizacja sztafet, w której jeden zawodnik płynął, drugi jechał na rowerze, a trzeci biegł. Na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna Beko Team 1, w której wystartowali Maciej Mienik, Grzegorz Krajner i Maciej Żywek, a czas jaki uzyskali, to 2:08:04.

Już teraz zapraszamy do startu w kolejnych etapach cyklu Garmin Iron Triathlon, które odbędą się w Ślesinie (05.06.2016), Radkowie (19.06.2016), Stężycy (03.07.2016) oraz w Elblągu (17.07.2016).

Sponsorem tytularnym całego cyklu jest firma Garmin, natomiast sponsorami strategicznymi są Giant, Beko, PowerBar oraz Peugeot.

Wyniki Garmin Iron Triathlon 2016:

Dystans 1/4 IM: http://startlist.pl/zawody/139/wyniki/2016-garmin-iron-triathlon-piaseczno-2016-dystans-1-4-ironman

Dystans 1/8 IM: http://startlist.pl/zawody/144/wyniki/2016-garmin-iron-triathlon-piaseczno-2016-dystans-1-8-ironman

Dystans 1/4 IM sztafety: http://startlist.pl/zawody/139/wyniki/2016-garmin-iron-triathlon-piaseczno-2016-dystans-1-4-ironman?eac_id=48

 

PACHNĄCA WIOSNA

Wiosna przynosi nam całe spektrum doznań, powodujących nagły przypływ energii i chęci. Wiosna, to widoki (jasna soczysta zieleń, kolor kwiatów), dźwięki (trele ptaków, szum wiatru, drobny dżdżyk), smaki (kiedyś to były tzw. nowalijki – dzisiaj słowo zapomniane, bo w markecie kupimy wszystko niezależnie od pory roku, ale kiedyś to pierwszy szczypiorek, rzodkiewka, sałata i koperek- to były prawdziwe rarytasy!) no i ZAPACHY.

Jakże inaczej pachnie poranek wiosenny? Na początku czujemy jeszcze chłód, ale jest on zapowiedzią dnia, który za kilka godzin buchnie ciepłem, czasem upragnionym słońcem, a czasem po prostu pojawi się mgła, która zawiśnie nad ziemią, refleksyjna i ospała. To poranek pachnący świeżością. Również wiosenny deszcz jest zjawiskiem niezwykłym, które działa jakby „otwierało” ziemię. Tylko wiosną po deszczu ona pachnie tak specyficznie.

A rośliny? One też wkraczają w przestrzeń, wypełniają ją życiem.

Na początek fiołki – małe, niepozorne, niewidoczne prawie. Ale są! I potrafią rozpychać się w ogrodzie! Krzewem prawie nieznanym jest niedoceniana kalina farrerii (Viburnum farerii), która kwitnie zanim wypuści liście, a pachnie pięknie. Podobnie zachowuje się wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum). Wśród roślin cebulowych prym wiodą hiacynty i jeśli nie pamiętaliśmy jesienią o posadzeniu ich do gruntu, to możemy to „nadrobić’’ wysadzając je teraz „gotowe” z doniczki, mając na dodatek gwarancję koloru.

Zaraz potem pojawia się zapach pierwszej koszonej trawy – to po prostu zapowiedź sezonu „kosiarza”, z tym że ten pierwszy pokos pachnie jakoś inaczej, radośniej!

W maju kwitnie wiele gatunków roślin, a do intensywnie pachnących bezwzględnie należy zaliczyć niektóre odmiany azalii wielkokwiatowych i lilaki, powszechnie nazywane bzami, które również wyróżniają się odmianami o zróżnicowanej intensywności zapachu. Najmocniej pachną zwykle odmiany białe i o pojedynczych kwiatach.

fot.Joanna Widaj

fot.Joanna Widaj

Na koniec wiosny, bo w czerwcu, zakwitają jaśminowce. I tutaj niespodzianka – niektóre odmiany pachną mniej intensywnie niż na to wyglądają, bo kwiaty z kolei mają większe.

Z roślin jednorocznych pamiętajmy o „heliotropie”, który szczególnie wieczorami odwdzięczy się nam za posadzenie w ogrodzie lub skrzynce kwiatowej. I oczywiście mała, niepozorna maciejka, którą należy wysiać do gruntu wczesną wiosną, najlepiej blisko domu, aby jej zapach mógł „odwiedzać” nas wieczorami.

donice

Zaprośmy zapach do naszego ogrodu.

Joanna Widaj

acrocona.pl

Dni Techniki w ZS nr. 1 w Piasecznie

IV Powiatowe Dni Techniki organizowane pod Patronatem Starosty Piaseczyńskiego odbędą się 3 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Piasecznie przy ulicy Szpitalnej.dsc08490

Celem Powiatowych Dni Techniki jest propagowanie kształcenia technicznego,  promowanie potencjału uczniów oraz firm związanych z branżą techniczną lub zainteresowanych lokalnym rynkiem pracy.

Goście będą mogli poznać możliwości uczniów Zespołu Szkół Nr 1, którzy będą organizatorami imprezy, oprowadzą po szkole, przedstawią bazę dydaktyczną oraz zaprezentują swoje projekty w konkursie “Mój zawód-moja pasja”. Stoiska z prezentacjami prac uczniów będzie można oglądać podczas całej imprezy.

Organizatorzy zadbali nie tylko o atrakcje związane z nauka wiedzą i techniką. W czasie IV Powiatowych Dni Techniki przeprowadzona zostanie akcja charytatywna z której dochód zostanie przeznaczony na konto Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba” z przeznaczeniem dla nauczycielki walczącej z chorobą nowotworową. Będzie można wziąć udział w akcji kupuj w ciemno, rozsmakować się w ciastach i sokach własnej produkcji oraz posilić się kiełbaską z grilla.56

W miłej atmosferze będzie można obejrzeć występy grupy tanecznej Zumba, Capoeira oraz koncert zespołu Łysa Góra. Miłośnicy motoryzacji będą mogli obejrzeć stare pojazdy samochodowe i motory Harley.

 

Serdecznie zapraszamy

Społeczność  Zespołu Szkół Nr 1 w Piasecznie

Garmin Iron Triathlon 2016 – inauguracja cyklu już w najbliższą niedzielę!

Garmin Iron Triathlon jeden z najstarszych i największych cyklów triathlonowych w Polsce, wystartuje już w najbliższą niedzielę, 22 maja.git2015_piaseczno5

Inauguracyjna impreza, która odbędzie się w Piasecznie, co roku przyciąga setki triathlonistów. Nie inaczej jest i teraz, na liście startowej widnieją nazwiska blisko 900 zawodników z całej Polski. Impreza towarzysząca, czyli zawody biegowe dla dzieci Garmin Kids również cieszą się dużą popularnością, o czym świadczy prawie 200 zapisanych dzieci.

Zawodnicy będą ściągać się na jednym z dwóch dystansów: 1/4 IM (0,95-45-10,55) lub 1/8 IM (0,475-22,5-5,275). Na „ćwiartce” zostanie rozegrana również rywalizacja sztafet, w której jeden zawodnik płynie, drugi jedzie na rowerze, a trzeci biegnie. Dla najmłodszych zostały przygotowane trzy dystanse: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).

Start zlokalizowany będzie przy zbiornikach na Górach Szymona w Piasecznie. git2015_piaseczno3

Etap pływacki na ćwiartce składa się 1,5 pętli oraz przepłynięcia pod mostkiem dzielącym dwa akweny, łącznie dystans 0,95 km. Na dystansie 1/8 IM zawodnicy mają do pokonania zbiorniki wzdłuż o łącznym dystansie 0,475 km. Strefa zmian, podobnie jak w zeszłym roku, zostanie zlokalizowana na Al. Brzóz. Trasa kolarska poprowadzona jest na pętlach po 22,5 km. Trasa biegowa będzie składała się z 4 pętli, a zawodnicy będą przebiegali obok kibiców łącznie 9 razy, co sprawi, że będą to niezwykle widowiskowe zawody.

Na zawody w Piasecznie zgłosiła się czołówka polskiego triathlonu.

Na liście startowej można znaleźć m.in. Mikołaja Lufta, Marcina Ławickiego, Filipa Przymusińskiego oraz Hannę Kazimierczak, którzy wystartują na dystansie 1/4 IM. Dystans o połowę krótszy wybrał Tomasz Marcinek, który zwyciężył na sprincie w niedawnym Elemental Tri Series Olsztyn.

Impreza w Piasecznie rozpocznie cykl Garmin Iron Triathlon.

Następnie zawodnicy będą ściągać się w Ślesinie (05.06.2016), Radkowie (19.06.2016), Stężycy (03.07.2016) oraz w Elblągu (17.07.2016). Do klasyfikacji generalnej cyklu będą liczyły się czasy czterech najlepszych ćwiartek lub czterech najlepszych zawodów na dystansie 1/8 IM. Etap górski, czyli zawody w Radkowie, będzie obowiązkowy lub jeśli ktoś nie będzie mógł wystartować w Radkowie, ale ukończy 4 pozostałe imprezy z cyklu to także zostanie sklasyfikowany w „generalce”. Do ogólnego czasu IM na raty takiej osoby zostanie doliczone 5% za nieobecność w tej najcięższej imprezie w cyklu. Główną klasyfikacją generalną cyklu GARMIN Iron Triathlon na dystansie 1/4 IM i na dystansie 1/8IM będzie „Battle of the sexes” czyli bitwa płci (połączona klasyfikacja kobiet i mężczyzn).

Małgorzata Pryśko
Labosport Polska

Skwer Kisiela w Piasecznie

We wtorek 17 maja o godz. 13.00 w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno została popisana umowa z wykonawcą przebudowy Kanału Piaseczyńskiego połączonej z rewitalizacją Skweru Kisiela, znajdującego się pomiędzy ulicami Kościuszki i Sierakowskiego.

Prace powinny rozpocząć się na początku czerwca i zakończyć do końca roku. Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w tym rejonie i uniknąć powtórzenia się sytuacji z 2010 roku kiedy to został zalany m.in. sąd i znaczna część osiedla „Nad Perełką”. Gmina Piaseczno musiała podjąć decyzję o przystąpieniu do przebudowy podziemnej części kanału. Obecna średnica rurociągu jest na tyle mała, że z trudem odbiera ona wodę podczas zwiększonych opadów. Dlatego nowy kanał będzie miał dwa koryta podziemne równoległe do siebie, które znacznie zwiększą obecną przepustowość i zminimalizują ryzyko całkowitego zatkania światła rurociągu.

Przebudowa kanału Perełki
Inżynierowie zaprojektowali nowe koryto zamknięte Perełki o zmiennej średnicy, która dobrana została stosownie do warunków gruntowych. W rejonie ul. Kościuszki kanał będzie miał średnicę 2m natomiast pod samym Skwerem będą to dwa równoległe betonowe rurociągi o średnicy 1,6 m każdy, które połączą się w rejonie parku miejskiego wprowadzając wodę do koryta otwartego. Przebudowany zostanie również sam wlot do kanału otwartego a na obu brzegach zbudowane zostaną betonowe kierownice, które nadadzą wodzie odpowiedni kierunek przepływu.kisiel1

Odwodnienie terenu
Pod powierzchnią Skweru do podwójnego rurociągu zostanie włączony również kolektor o średnicy 60 cm odbierający wodę z Północnej i południowej części miasta. Będzie on również połączony z projektowaną na Skwerze kaskadą wodną. Na całym odcinku nowego rurociągu zostaną wykonane połączenia z istniejącym w tym rejonie miasta systemem kanalizacji deszczowej, a na kolektorze południowym dodatkowo zostanie zamontowany piaskownik i separator substancji ropopochodnych. Koszt realizacji instalacji deszczowej w tym przebudowa Kanału, kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej wraz z realizacją przyłącza do kaskady wodnej to 3 077 000 zł netto (kosztorys inwestorski opiewał na 3,4 mln.)

Utrudnienia w ruchu
Wykonanie podziemnych prac wiązać się będzie z czasowym zamknięciem ul. Kościuszki oraz ul. Sierakowskiego. Dlatego podczas prowadzenia prac budowlanych należy liczyć się krótkotrwałymi utrudnieniami w ruchu pojazdów i zmian tras autobusów komunikacji miejskiej. Gmina postara się tak pokierować pracami, żeby nie doIMG_0729prowadzić do jednoczesnego zamknięcia obydwu ulic. Zamknięcie ulic planowane jest w okresie wakacyjnym, by skutki utrudnień były jak najmniej dotkliwe dla naszych mieszkańców. O zmianach w organizacji ruchu będziemy odpowiednio wcześnie informować.

Rewitalizacja Skweru
W związku z remontami podziemnymi zaplanowana została również całkowita zmiana zagospodarowania terenu Skweru Kisiela. Projekt zakłada stworzenie w jego centralnej części lekko wyniesionej sceny o średnicy blisko jedenastu metrów oraz adaptację istniejących schodów na miejsca, które oprócz funkcji komunikacyjnej będą stanowić widownię dla stworzonego w ten sposób mini amfiteatru. Ozdobą sceny ma być centralnie umieszczona kaskada wodna połączona z niewielkim oczkiem otoczonym zielenią.
Kaskada będzie wykonana jako system betonowych płyt żelbetowych imitujących poziomo ułożone bloki granitowe. Na najwyższy poziom doprowadzona zostanie woda, która po wypełnieniu niecki będzie opadać po blokach kamiennych do zbiornika dolnego otoczonego z jednej strony sceną, a z pozostałych murkami odgradzającymi o wysokości ok. 40 cm. Ranty półek kamiennych będą wyprofilowane w taki sposób aby spadająca woda tworzyła jednolitą, równą taflę. Cała kaskada podświetlona będzie ciepłą barwą światła, które podkreślać będzie dodatkowo jej walory estetyczne. Komora techniczna kaskady zostanie wykonana jako pomieszczenie podziemne niewidoczne dla użytkowników placu.
Na Skwerze pojawią się również nowe nasadzeIMG_0730nia roślinne. Skwer jest zaprojektowany jako zielona przeciwwaga dla pl. Piłsudskiego. Przy alejkach staną stylowe latarnie, ławki typu parkowego i kosze na śmieci. Oświetlenie uzupełnione zostanie nowymi punktami świetlnymi umieszczonymi w posadce.
Wokół odnowionego Skweru odtworzone zostaną nawierzchnie jezdni, chodników i miejsc postojowych oraz przebudowana zostanie zatoka autobusowa przy budynku sądu. Całą inwestycje zrealizuje firma JARPOL S.A. z Warszawy za cenę ryczałtową brutto 10.553.000,84 zł z czego 6,8 mln przeznacza Gmina Piaseczno, a pozostałą kwotę PWiK Piaseczno. Skwer w nowej odsłonie powinien być oddany do użytku do końca roku.

źródło Gmina Piaseczno

Spotkanie z twórcami filmu WOŁYŃ. Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

źrodło Ośrodek Kultury Góra Kalwaria

źrodło: Ośrodek Kultury Góra Kalwaria

W piątek, 13.05.2016 w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii odbyło się spotkanie z twórcami filmu Wołyń.

Oprócz producentów przybyli też artyści: reżyser, Wojtek Smarzowski oraz aktorzy: Michalina Łabacz (Zosia Skiba), Arkadiusz Jakubik (Maciej Skiba) i Ignacy Sut (Franek Skiba). W trakcie spotkania goście mogli zobaczyć oficjalny zwiastun filmu, krótki film z planu (tzw. making-of), galerię fotosów i 11-to minutowy fragment filmu. Po pokazach miała miejsce rozmowa zarówno o filmie jak i historii Zbrodni Wołyńskiej. Na koniec można było wylicytować oprawione zdjęcia z planu i pozyskać pamiątki z podpisami reżysera i aktorów. Dochód z imprezy przekroczył 4000 i w całości zostanie przekazany na konto fundacji www.filmwolyn.org

 

Wybieg dla czworonożnych przyjaciół w Józefosławiu

Przy skrzyżowaniu ulic Cyraneczki i ulicy Wilanowskiej w Józefosławiu zostały zakończone prace przy zagospodarowaniu  nieużytku, który od lat straszył swa brzydotą i służył za niekontrolowaną, psią toaletę. Za sprawą radnych Katarzyny Krzyszkowskiej – Sut i Roberta Widza powstała idea uporządkowania centralnej części Józefosławia. Dzięki pozytywnej decyzji Starosty Powiatowego pana Wojciecha Ołdakowskiego (zarządcy tej działki) Gmina mogła wydzierżawić ten obszar i podjąć prace rewitalizacyjne uwzględniając funkcje retencyjne dla tego terenu.

Wytyczona została alejka przy której pojawiły się ławeczki, część wzdłuż kanałku Jeziorki wysypana została piaskiem i umieszczone zostały na niej zabawki dla piesków, natomiast część od strony chodnika zostanie obsadzona zielenią i trawą. Oczyszczony zostanie również fragment przy przepompowni, na którym straszą w tej chwili wyschnięte tuje.

Cieszymy się również, że Józefosław pięknieje i mieszkańcy tej miejscowości mają coraz więcej możliwości do spacerów i społecznej integracji.

fot. Piotr Malarski   fot.Piotr Malarski

teren dla psów03    słupek do sikania

teren dla psów01jpg     teren dla psów02

 

Kamila Szczawińska wspiera wychowanków domów dziecka.

FSD13

fot.Piotr Malarski

We wtorek 10 maja w Hotelu DeSilva w Piasecznie słynna modelka Kamila Szczawińska zaprezentowała nowa kartę menu gdzie dwa przepisy FIT są jej autorstwa. 5 zł z każdego sprzedanego zestawu przekazany będzie na rzecz Fundacji i wesprze warsztaty, podczas których młodzież z domów dziecka będzie mogła rozpoznać swoje talenty i mocne strony, a następnie będzie miała okazję je rozwinąć w czasie półrocznej pracy z tutorem.

Kamila Szczawińska oprócz pracy w modelingu jest także psycho-dietetykiem i prowadzi własny blog kulinarny. Od kilku lat jest mieszkanką Konstancina – Jeziorny i wspiera jako wolontariusz dzieci z tamtejszego Domu Dziecka.

Spotkanie w Hotelu DeSilva poprowadził radny Konstancina – Jeziorny i członek fundacji “Szczęśliwiej Drogi” – Tomasz Nowicki, który sam jest wychowankiem domu dziecka osobiście zaangażowanym w pomoc młodym ludziom, którym – jak uważa – szczególnie należy się pomoc ekspercka i wsparcie mentalne.

FSD03

fot.Piotr Malarski

Hotele DeSilva razem z  Fundacją „Szczęśliwej  Drogi” pomagają wchodzić w dorosłe życie wychowankom domów dziecka, umożliwiając również zatrudnienie w gastronomii.

– Chcemy pomóc im uwierzyć w siebie, sprawić by poznali swoje mocne strony, uzbroić w umiejętności i kompetencje przydatne w dorosłym życiu – mówiła prezes fundacji Kamila Gibas.

Po wstępnej prezentacji Tomasz Nowicki przeprowadził wywiad z Kamilą Szczawińską, a na zakończenie można było spróbować sałatki i koktailu FIT autorstwa słynnej modelki.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o fundacji zapraszamy na http://www.szczesliwejdrogi.org/