Ostatni moment na złożenie wniosku

NOWE LOGO FIO-ML.jpg

Rozpoczął się ostatni tydzień zbierania wniosków w ramach konkursu FIO-Mazowsze. Lokalnie na ścieżkę inicjatywy oddolne i wsparcie grup samopomocowych. Do 26 lutego, do godziny 15:00 poprzez generator wniosków na stronie www.mazowszelokalnie.pl można złożyć wniosek o dofinansowanie swoich pomysłów i działań. Kwota przeznaczona na obie ścieżki wynosi 543 000,00 zł, z czego pojedyncza mikrodotacja to dofinansowanie w wysokości od 1 500,00 zł do 5 000,00 zł.

Dlaczego ten konkurs jest tak wyjątkowy?

Niewiele jest konkursów gdzie o dofinansowanie mogą się starać grupy nieformalne. Nigdzie nie zarejestrowane, nie mające za sobą historii wspólnego działania – mówi Daniel Prędkopowicz, koordynator projektu. – Takie grupy to ludzie z najlepszą diagnozą potrzeb ze swojego lokalnego środowiska. Często jest tak, że widzą problem i po prostu chcą z nim coś zrobić – wyremontować plac zabaw, stworzyć miejsce spotkań dla okolicznych mieszkańców, posprzątać zaniedbany teren, pokazać nową formę spędzania czasu razem dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Nie stoi za nimi żadna organizacja, nie mają doświadczenia ubieganiu się o środki, ale mają bardzo dużą motywację do zrobienia czegoś dobrego. I najczęściej to im się udaje, a efekty przekraczają założone cele – dodaje.

Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie to trzyletni program, którego operatorem są trzy organizacje pozarządowe: Fundacja Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie Europa i My oraz Biuro Obsługi Rozwoju Inicjatyw Społecznych BORIS . Rok 2016 to trzecia edycja programu, w którym to tej pory, tj. od 2014 roku dofinansowanie otrzymało 317 działań z większości powiatów w województwie mazowieckim.

W tym roku została utworzona nowa ścieżka dedykowana nieformalnym grupom samopomocowym. Taka decyzja to wynik doświadczeń z poprzednich lat. – Grupy samopomocowe nie realizują działań na szeroką skalę. Ich celem jest aktywne działanie skierowane na pokonywanie chorób, problemów natury psychicznej albo socjalnej, które dotyczą ich bezpośrednio albo ich bliskich – mówi Jacek Ostrowski z Fundacji Fundusz Współpracy. – Osoby spotykają się właśnie w wyniku potrzeby wsparcia, mówienia o wspólnym problemie, szukania rozwiązania, po prostu bycia razem w trudności. Aby przełamać jakiś impas, dać bodziec do działania. Można powiedzieć, że celem ich wspólnej pracy jest zmiana osobistych warunków życia.

O dofinansowanie mogą się ubiegać także młode organizacje pozarządowe – czyli takie, które mają mniej niż 18 miesięcy od momentu zarejestrowania.

Wszystkich niepewnych, wątpiących „czy to dla mnie”, chcących skonsultować swój pomysł zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem oraz regulaminem konkursu dostępnym na stronie www.mazowszelokalnie.pl. Zachęcamy bardzo do udziału w spotkaniach organizowanych w całym województwie, których lista jest także dostępna na stronie www, a także do kontaktu przez e-mail: kontakt@mazowszelokalnie.pl, infolinię dostępną od poniedziałku do piątku w godz. 10-15 pod nr. tel.: 0-801 055 100 lub 22 450 98 73 oraz przez facebook: www.facebook.com/mazowszelokalnie.

plakat_FIO

Zmiana rozkładu jazdy pociągów Kolei Mazowieckich

logokm

Koleje Mazowieckie informują, że w okresie od 13 marca do 11 czerwca 2016 r.,
w związku z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez
zarządcę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., będzie obowiązywał zmieniony rozkład jazdy pociągów.

Największe zmiany wystąpią na liniach: nr 8 Warszawa – Skarżysko Kamienna, nr 6 Warszawa – Małkinia oraz nr 9 Warszawa – Działdowo. Szczegółowe zmiany w kursowaniu pociągów kształtują się następująco:

Linia nr 6 Warszawa – Małkinia

Na linii nadal będą prowadzone prace modernizacyjne. Na odcinku Tłuszcz – Wołomin – Zielonka pociągi będą kursować po jednym czynnym torze. Dodatkowo od 1 czerwca 2016 r. planowane jest wydłużenie zamknięcia jednego z torów o odcinek Zielonka – Warszawa Wileńska Marki, co zwiększy skalę utrudnień. Wciąż nie jest znana data zakończenia prac na odcinku Warszawa Rembertów – Zielonka, dlatego na tym odcinku nadal będzie kursowała zastępcza komunikacja autobusowa.

Linia nr 8 Warszawa – Skarżysko Kamienna

Na linii nadal będą trwały prace modernizacyjne. Od 13 marca nastąpi wydłużenie zamknięcia odcinka Warszawa Okęcie – Piaseczno aż do Czachówka Południowego. Ponadto z ruchu zostanie wyłączona także łącznica kolejowa Czachówek Wschodni – Czachówek Południowy. W związku z tym wystąpią duże utrudnienia w ruchu pociągów. Cześć połączeń będzie odwołana, a niektóre pociągi będą kursować w skróconej relacji. Na odcinku Czachówek – Góra Kalwaria nastąpi całkowita przerwa w ruchu a za odwołane pociągi będzie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Ponadto pociąg „Radomiak” będzie kursować drogą okrężną przez Centralną Magistralę Kolejową.

Dla zmniejszenia uciążliwości związanych z prowadzonymi pracami, spółka zaplanowała zwiększone zestawienie (3 EZT) wybranych pociągów.

Linia nr 9 Warszawa – Działdowo

Na linii nadal będą trwały utrudnienia związane z remontem Mostu Gdańskiego. Ponadto w związku
z budową trasy świętokrzyskiej w dniach 27 maja – 11 czerwca na linii zostaną zamknięte obydwa tory na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Praga. Spowoduje to konieczność odwołania części pociągów, a pociągi lotniskowe będą kursowały objazdem przez Warszawę Wschodnią Towarową. Część pociągów będzie kursowała w skróconej relacji Warszawa Wschodnia – Warszawa Lotnisko Chopina.

Szczegółowy rozkład jazdy pociągów jest dostępny na stronie internetowej www.mazowieckie.com.pl w zakładce „Tabele rozkładów jazdy”. Wszelkie informacje dostępne są także pod numerem całodobowego call center: (22) 364 44 44.

Konkurs plastyczny dla dzieci – Moje ferie!

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 7-10 lat do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Moje ferie”. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody: Lokalizator ufundowany przez firmę Trackimo.eu, zestaw Mały architekt, oraz zestaw Kreatywne Mandale ufundowane przez sklep Makowa Panienka.

Poniżej Regulamin Konkursu.

 1. Konkurs jest skierowany dla dzieci w wieku od 7-10 lat
 2. Konkurs trwa do 29.02.2016 roku do godziny 23.59. Zwycięzca zostanie poinformowany o wygranej drogą mailową w dniu 1.03.2016 r.
 3. I nagrodą w konkursie jest lokalizator firmy Trackimo.eu ufundowany przez sklep trackimo.eu, II nagrodą jest…, III nagrodą jest… ufundowane przez sklep Makowa Panienka.
 4. Zgłoszeniem do udziału w konkursie jest nadesłanie drogą e-mail na adres sasiedzi@magazyn-mieszkancow.pl pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką w formacie nie większym niż A4 pt. „Moje ferie“, w okresie trwania konkursu.
 5. W e-mailu należy wpisać imię i nazwisko oraz wiek autora pracy oraz tel. kontaktowy, oraz imię i nazwisko prawnego opiekuna autora pracy.
 6. Dane osobowe uczestników będą wykorzystywane wyłącznie w celu wyłonienia zwycięzcy i przyznania nagrody.
 7. O wyłonieniu zwycięzcy konkursu decyduje powołana w tym celu Komisja Konkursowa, zwana dalej Komisją. Komisję powołuje Organizator. Skład Komisji ustala Organizator (Redakcja Magazynu „Sąsiedzi“)
 8. Warunkiem koniecznym do odebrania nagrody, jest podanie imienia i nazwiska w treści wiadomości i potwierdzenie swojej tożsamości w chwili odbioru nagrody.
 9. Laureaci konkursu, będą mogli odebrać nagrody w siedzibie Organizatora.

Udział w konkursie oznacza zgodę jego uczestnika na warunki określone w niniejszym Regulaminie

Zapraszamy!

Zaproszenie na konferencję

Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno serdecznie zaprasza osoby zainteresowane tematyką polityki mieszkaniowej w Piasecznie na konferencję pt. „Wyzwanie czy konieczność? Polityka mieszkaniowa Gminy Piaseczno”.

Konferencja odbędzie się w środę 24 lutego 2016r. o godz.16.15 na sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno przy ul. Kościuszki 5 w Piasecznie.

Program konferencji:

1. Otwarcie i powitanie uczestników konferencji – Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Zdzisław Lis.
2. Obowiązki gminy i stan mienia mieszkaniowego zasobu Gminy Piaseczno – Naczelnik Wydziału Polityki Mieszkaniowej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno Ewa Witkowska.
3. Podsumowanie realizacji Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Piaseczno na lata 2011-2016 – Przewodniczący Społecznej Komisji Mieszkaniowej, Radny Rady Miejskiej w Piasecznie Łukasz Kamiński,
4. Polityka mieszkaniowa Gminy Piaseczno jako element rewitalizacji miasta – Pełnomocnik Burmistrza ds. rozwoju Daniel Putkiewicz.
5. Założenia i wyzwania na kolejne lata – II Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Hanna Kułakowska – Michalak.
6. Dyskusja.
7. Podsumowanie i zakończenie konferencji.

Ilość miejsc jest ograniczona (80 miejsc). O udziale w konferencji decyduje kolejność wejścia.
Udział w konferencji jest bezpłatny

2_Plakat_konferencja_polityka_mieszkaniowa

Informacja prasowa UMiGP

Obudź w sobie piękno na wiosnę!

Zapraszamy na warsztaty dla kobiet, które odbędą się w Bow Clothes&Hair

Termin 6 marca 2016

Agenda spotkania:

 1. Przedstawienie się uczestniczek i prowadzących
 2. Kolory i trendy w modzie na 2016 rok
 • wprowadzenie do analizy kolorystycznej
 • typy urody ciepłe/zimne
 • rozpoznawanie barw (podczas tej części omówimy zagadnienia kompozycji kolorów, mieszania ich, a nawet umiejętnego eksperymentowania z barwami pozostającymi poza danym typem kolorystycznym)
 1. Kolory i trendy w makijażu na 2016
 • pokaz wiosennego dziennego, makijażu i praktyczne wykonanie makijażu pod czujnym okiem wizażystki
 1. Typy sylwetek – jakie wybierać fasony w zgodzie z trendami– dekalog rozsądnej zakupowiczki – jakie dodatki.

 

Czas trwania 4h z przerwą na kawę, herbatę, ciasteczka, tartinki.

Koszt od osoby 200 zł

Warsztaty prowadzą

Katarzyna Krzyszkowska-Sut – stylizacja fashionmagenta.com

oraz Renata Łosicka – wizaż renatamakeup.pl

BOW Ul. Wojska Polskiego 19, Żoliborz

Zapraszamy!

Konsultacje społeczne – droga 721

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie zaprasza na spotkanie (konsultacje społeczne) w  sprawie planowanej lokalizacji i przyjętych  wstępnych rozwiązań nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 721 na terenie gm.  Lesznowola i gm. Raszyn (na odcinku od drogi krajowej nr 7 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 721 z ul. Mleczarską w Piasecznie). Spotkanie odbędzie  się  w  dniu  18 lutego 2016 r.  w godzinach 13 00 – 17 00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Lesznowola .

Materiały w wersji elektronicznej wraz z formularzami uwag i wniosków dostępne będą od dnia 22.01.2016 r. wyłącznie na stronie internetowej MZDW  http://mzdw.pl/p/konsultacje-spoleczne#page-content


Planowana inwestycja zlokalizowana jest na terenie gminy Lesznowola w powiecie piaseczyńskim oraz gminy Raszyn w powiecie pruszkowskim, w województwie mazowieckim. Projekt obejmuje odcinek nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 721, pomiędzy węzłem „Sękocin Nowy” na drodze krajowej nr 7, a ulicą Mleczarską w Piasecznie.

W ramach inwestycji przewiduje się między innymi:

 • Budowę nowego przebiegu drogi wojewódzkiej o przekroju dwujezdniowym i dwóch pasach ruchu w każdą stronę (na odcinku od węzła „Lesznowola” do skrzyżowania z ul. Ks. Jarząbka ze względu na duży prognozowany ruch na relacji Warszawa-Piaseczno – przewiduje się pas dzielący o szerokości pozwalającej na dobudowanie w przyszłości 3 pasa ruchu).
 • Budowę skrzyżowań z ulicami (Jedności, Szkolną, Słoneczną i Ks. Jarząbka)
 • W okolicy kilometrów 1+500 oraz 7+700 poszerzenie pasa dzielącego w celu zapewnienia rezerwy terenu pod projektowane skrzyżowania z przyszłymi drogami gminnymi.
 • Budowę dróg serwisowych zapewniających obsługę terenów zlokalizowanych wzdłuż drogi wojewódzkiej
 • Budowę bezkolizyjnego przejazdu na linią kolejową nr 8 Warszawa-Radom
 • budowę ciągów pieszych i rowerowych

źródło: Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich

źródło: Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich

źródło: Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich

BIBLIOTEKA W JÓZEFOSŁAWIU PRZYJAZNA SENIOROM

Filia w Józefosławiu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno zaprasza na pierwszą edycję bezpłatnych kursów komputerowych dla seniorów!

Celem naszego kursu jest zwiększanie umiejętności osób starszych w zakresie obsługi komputera, a także zachęcanie seniorów do korzystania z internetu. Podczas kursów chętni seniorzy poznawać będą tajniki obsługi komputera i zasady surfowania po Internecie.

Zajęcia będą odbywały się w małych grupach maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Pierwsze spotkanie 22 lutego o godz. 11.45 w filii w Józefosławiu ul. Urocza 14 (2 piętro).

Zapisy przyjmowane będą bezpośrednio w bibliotece w Józefosławiu – ul. Urocza 14 lub pod numerem telefonu: 22 390-58-87.

Zapisy na zajęcia trwają do 19 lutego.
kurs-komputerowy-jozefoslaw

 

Promocja – 40 % na weekendowe Warsztaty stylizacji ! Tylko dwa wolne miejsca!

Zapraszamy panie na autorskie warsztaty stylizacji i wizażu w klimatycznym domu na Mazurach w terminach: 11-13 marca 2016 roku. Spotkanie zaczynamy w piątek  od pysznej kolacji i relaksującego filmu. Od soboty będziemy zgłębiać tajniki dobrej stylizacji oraz makijażu. Na koniec wszystkie panie zaprosimy na sesję zdjęciową, której efekty będzie można zabrać do domu.

W programie 2-dniowego spotkania:

 • Ty i twoja paleta barw – analiza kolorystyczna,
 • Styl nie zna rozmiaru, liczą się proporcje – analiza sylwetki,
 • Ile ubrań pomieści twoja szafa – dekalog rozsądnej zakupowiczki,
 • Do pracy na co dzień i na wieczór – makijaż od podstaw,
 • W obiektywie – sesja zdjęciowa.

Warsztaty mają formę swobodnego kameralnego spotkania kobiet. Zapraszamy wszystkie panie, które chciałyby poznać swoje atuty i nauczyć się wykorzystywać je na co dzień!

Agenda spotkania dostępna jest tutaj . Zapisów można dokonywać mailowo: staraszkola@trzcin20.pl oraz telefonicznie: 798 249 817.

Zapraszamy!

Wirus Zika atakuje w Brazylii

Brazylia zmaga się z gorączką Zika.

Jest to łagodnie przebiegająca infekcja wirusowa z gorączką, jednak szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży.               Zakażenie wirusem w ciąży może spowodować małogłowie i uszkodzenie mózgu u dziecka.                                                                     W Brazylii zaobserwowano ponad 15krotnie więcej urodzeń dzieci z małogłowiem w 2015roku.

Chorobę, która rozprzestrzeniła się z Afryki Środkowej na Południową Amerykę roznoszą komary tygrysie. Do walki z epidemią wykorzystuje się zmodyfikowane komary wypuszczane na zagrożone obszary. Potomstwo takich zmodyfikowanych owadów nie dożywa okresu dojrzałości płciowej, dzięki czemu zmniejsza się populacja roznoszących chorobę komarów.

W związku ze zbliżającą się Olimpiadą w Brazylii odradza się wyjazdy kobiet w ciąży lub planujących potomstwo na zagrożone tereny Ameryki Południowej i Środkowej.

Inwestycje drogowe w Józefosławiu i Julianowie

Ulica Wilanowska

Ta ulicy miała być wybudowana w 2015 r., ale ze względu na możliwość skablowania sieci teletechnicznej i energetycznej, projekt budowlany musiał zostać zmodyfikowany i dodatkowo uzgadniany z gestorami tych sieci. Ponadto pojawiła się konieczność zaprojektowania mostu na Rowie Jeziorki. Spowodowało to półroczne opóźnienie w uzyskaniu pozwolenia na budowę, które ma zostać uzyskane w kwietniu. Oznacza to, że budowa zacznie się prawdopodobnie w czerwcu, tak aby zasadnicze prace mogły zostać wykonane w okresie wakacyjnym. To będzie ogromna zmiana. Szczegóły dotyczące projektu przebudowy ulicy znajdziesz tutaj.

Ulica Cyraneczki – odcinek od ul.Ogrodowej do ul.Osiedlowej

Starostwo Powiatowe jest w trakcie wykonania projektu budowlanego, a uzyskanie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (w skrócie – ZRID) planowane jest na marzec/kwiecień. Sama budowa ma się wydarzyć jeszcze w 2016 r. Uzyskamy połączenie z ul. Kuropatwy, która nie jest zbyt szeroka, ale wiedzie wprost do ulicy Puławskiej. To niewątpliwie zmieni zwyczaje kierowców – nie trzeba będzie przedzierać się ul. Krótką albo ul. Jagielską. Warto się też już dziś zastanawiać nad zmianą organizacji ruchu wzdłuż ul. Cyraneczki. Więcej informacji o ulicy Cyraneczki znajdziesz tutaj.

Ulica Geodetów

Rok 2015 to burzliwe konsultacje społeczne dotyczące ulic Geodetów i Energetycznej oraz skrzyżowania tych ulic z ulicą Wilanowską. Koncepcja została ostatecznie przyjęta przez burmistrza i znamy więc planowany przebieg tych ulic. Skrzyżowania Geodetów/Energetyczna i Geodetów/Julianowska będą w kształcie ronda turbinowego. Obecnie rozpoczęły się prace na projektem budowlanym. Skalę tej inwestycji pokazuje rysunek: projektowaniem objęta jest cała ulica Geodetów (od Puławskiej do Julianowskiej), ulica Energetyczna od ronda przy Fashion House do ronda przy CH Marcredo (docelowo ma być 2 jezdnie po 2 pasy). Na powiększonych fragmentach planu widać koncepcję skrzyżowania Geodetów z ul. Puławską i rondo turbinowe przy CH Marcredo. Projekt i pozwolenie ZRID ma być gotowe na koniec 2016 roku, wyzwaniem dla projektantów będzie ocalenie jak największej liczby drzew rosnących obecnie na uli. Wilanowskie, vis-a-vis CH Marcredo. Prace budowlane mają zacząć się w 2017 r. W tym roku zapewne poznamy harmonogram prac i organizację ruchu, bo utrudnienia będą duże. Więcej informacji tutaj.

Ulica Wenus

Trwają prace projektowe, uzyskanie decyzji ZRID planowane jest na połowę 2016 r. Finansowanie tej inwestycji wpisane jest do WPF w 2017 r. Być może uda się rozpocząć prace jeszcze w 2016 r. i zakończyć je na początku 2017 r. przed rozpoczęciem prac na ulicy Geodetów. Ulica Wenus będzie miała znaczenie także dla tymczasowej organizacji ruchu. Projekt przebudowy ul. Wenus znajdziesz tutaj.

Ulica Olchowa

Po konsultacjach z mieszkańcami dotyczącymi koncepcji zagospodarowania tej ulicy, przystąpiono do projektowania. Uzyskanie decyzji ZRID planowane jest na połowę 2016 r. Budowa zależna jest od dostępnych środków, a finansowanie tej inwestycji wpisane jest do Wieloletniej Prognozy Finansowej na 2018 r.

Ulica Krótka

Do realizacji projektu budowlanego tej ulicy przyjęto odstępstwo od wymaganej przepisami szerokości pasa drogowego. Na tak przygotowany projekt będzie musiało wyrazić zgodę właściwe ministerstwo. To odciąga w czasie uzyskanie decyzji ZRID. Wydaje się jednak, że doprowadzenie ul. Cyraneczki do ul. Osiedlowej radykalnie zmieni sytuację na tej ulicy.

Ulica Osiedlowa

Gotowy jest projekt remontu tej ulicy od ul. Bażanciej do ul. Działkowej. Jeszcze w styczniu przeprowadzimy konsultacje z mieszkańcami, gdyż koncepcja tego remontu zakłada uspokojenie ulicy, po której będą się poruszać zarówno piesi, rowerzyści jak i samochody. Szerokość posiadanej przez gminę działki drogowej wyklucza możliwość wybudowania odrębnego chodnika. Wydaje się również, że nie ma konieczności robienia z ul. Osiedlowej „drugiej” Wilanowskiej, nie wspominając o ogromnych kosztach jakie należałoby ponieść na wykupy gruntów i na samą przebudowę. Stąd pomysł, aby inaczej podejść do rozwiązania problemu bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Wizualne wydzielenie fragmentu jezdni z przeznaczeniem dla pieszych, uspokojenia ruchu obiektami technicznymi i elementami małej architektury nie tylko poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, ale i poprawi jakość przestrzeni publicznej, tworzonej przez tę ulicę. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Pozostałe ulice

W 2016 roku mają być wykonane projekty innych, ważnych ulic: Spacerowej i Kombatantów. Ponadto wspólnie z gminą Konstancin Jeziorna prowadzone będą prace koncepcyjne i projektowe ulicy Działkowej (ul. Działkowa nie należy do gminy Piaseczno). Starostwo Powiatowe projektować będzie ulicę Cyraneczki od osiedla LeVillage w kierunku torów kolejowych. Będziemy szukać sposobu na to, aby wyprowadzić obecny ruch w kierunku Warszawy przez Kierszek z ul. Wilanowskiej i Działkowej.

W ubiegłym roku zrobiony został chodnik na fragmencie ul. Ogrodowej, dzięki czemu całą Ogrodową można bezpiecznie przejść.

Oprócz infrastruktury drogowej, wiele się dzieje w obszarze ładu przestrzennego i przestrzeni publicznej.

Robert Widz

Radny RM w Piasecznie