Hortensje bukietowe – dopełnienie lata

W ogrodach na całym świecie ogromną popularnością cieszą się hortensje bukietowe. Są niekwestionowaną ozdobą od połowy lata aż do zimy.

Podstawową zaletą tych jakże efektownych roślin jest ich mrozoodporność, zdrowotność oraz fakt, że kwitną na jednorocznych pędach. Należy jednak pamiętać o wiosennym przycinaniu pędów na wysokości 20-40 cm oraz o podlewaniu w okresie wegetacji.

Pierwsze odmiany zaczynają wykwitać już pod koniec czerwca (np. Early Sensation), a biel ich kwiatostanów widoczna jest z daleka. Kwiatostany wielu odmian (Magical Moonligth, Phantom) osiągają rozmiary ponad 20 cm i wtedy należy je podwiązać do jakieś podpory, aby pod wpływem wiatru czy deszczu się nie połamały. Za to na roślinach utrzymują się również zimą, kiedy zasuszone przybierają kolor rdzawy. W większości odmian w początkowej fazie kwitnienia kwiaty są intensywnie białe, a w miarę przekwitania przechodzą w różne odcienie różu (Vanille Fraise, Phantom, Polar Bear, Bobo), aż po intensywny karmin (Diamant Rouge). Wyjątkowo pięknymi i cennymi odmianami są Limelight oraz Little Lime o bardzo dużych limonkowo-kremowych kwiatach.

Ponieważ większość odmian wyrasta ponad metr do góry (a niektóre, gdy mają sprzyjające warunki wzrostu mogą osiągać nawet 2-3 metry) warto je sadzić jako średnie piętro ogrodu. Świetnie wyglądają w większej masie, sadzone w grupach po kilka lub w formie szpalerów – wtedy robią dodatkowe wrażenie poprzez swoją ilość.

Bardzo ciekawie wyglądają rośliny prowadzone w formie małych drzewek – pędy z kwiatami wyrastają z jednego pnia na wysokości zazwyczaj ok. 1 metra. Cięcie takich egzemplarzy również przeprowadzamy wiosną, powyżej pnia, który z roku na rok robi się coraz grubszy. Ważne jest również wycinanie wszystkich pozostałych poza pniem pędów wyrastających od dołu rośliny.

Hortensje bukietowe są wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu. Fantastycznie wyglądają w towarzystwie wysokich traw, żurawek i host. Wiosną możemy posadzić wokół nich krokusy, tulipany lub hiacynty. Serdecznie zachęcam tych wszystkich posiadaczy ogrodów, którzy jeszcze nie znają tej rośliny, do wygospodarowania dla nich miejsca.

Joanna Widaj