Rysunek 3D – 28 lutego

W dniu 28 lutego na godzinę 16.15 zapraszamy do biblioteki w Józefosławiu na zajęcia z rysunku 3D.

Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy telefonicznie 22 390-58-87 lub mailowo jozefoslaw@biblioteka-piaseczno.pl.
Zajęcia bezpłatne!

UWAGA! Zajęcia organizowane przez bibliotekę są jednorazowe.

Zapraszamy tylko dzieci, które jeszcze nie uczestniczyły w zajęciach.

Warsztaty organizowane są przez Szkołę Szczęścia.

 

FLAMENCO PURO – widowisko flamenco

Serdecznie zapraszamy 17 lutego w sobotę o godz. 18.00 na widowisko, w którym ukazane jest niezwykłe bogactwo prawdziwego, andaluzyjskiego flamenco – jego różnorodność i głęboka emocjonalność. Flamenco to historie pełne szczęścia, radości energii, frywolności, smutku, żalu, zadumy, spełnienia, tragedii. Flamenco odwołuje się do najbardziej pierwotnych doświadczeń każdego z nas. Wszystkie emocje opowiadane podczas spektaklu są bliskie każdemu człowiekowi, dlatego porusza on najgłębsze struny w duszy widzów. Flamenco Puro to projekt prezentujący tkwiące w sztuce flamenco kontrasty i mnogość dróg, którymi artyści mogą podążać.

Wystąpią : Małgorzata Wołyńczyk – tancerka flamenco, Mateo el  Gallito – tancerz i śpiewak flamenco ze Słowacji oraz gitarzyści Andrzej Lewocki i Jakub Wagner

Organizatorzy: Centrum Kultury w Piasecznie, Instytut Kultury Latynoamerykańskiej Sollares

Piaseczno, ul. Kościuszki 49 ( Dom Kultury). Bilety w cenie 20 złotych do nabycia na www.biletyna.pl lub w kasie Domu Kultury – wtorki, piątki 16.00 – 20.00, środy 10.00 – 14.00

 

 

16 lutego (piątek) Klub Filmowy Rewers zaprasza!

Zapraszamy serdecznie na piątkowe spotkanie filmowe ! Obejrzymy wspólnie polski film „Zwerbowana miłość” w reżyserii  Tadeusza Króla.

Andrzej (Robert Więckiewicz) i Siejka (Krzysztof Stroiński), agenci służb specjalnych, planują misterny międzynarodowy przekręt. Stawką są grube pieniądze i tajne dokumenty. Żeby zrealizować intrygę, potrzebują odpowiedniej kobiety – wciągają więc do akcji niczego nie podejrzewającą Annę (Joanna Orleańska). Nieoczekiwanie między Andrzejem i Anną wybucha gorące uczucie. Niestety kobieta odkrywa, że jest tylko pionkiem w grze bezwzględnych agentów. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i z pomocą przyjaciółek zrealizować śmiały, niebezpieczny plan.

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserem Tadeuszem Królem.

Filia Domu kultury w Józefosławiu, godz. 19.00, ul. Urocza 14. Wstęp wolny.

 

KATARZYNA GRONIEC – Koncert walentynkowy!

Konstanciński Dom Kultury ma przyjemność zaprosić na koncert walentynkowy z piosenkami Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Katarzyny Groniec w sobotę, 10 lutego o godz. 18.00. do Hugonówki.

ZOO to tytuł – muzycznego spotkania z wyjątkowymi utworami Agnieszki Osieckiej, które Katarzyna Groniec konfrontuje z własną wrażliwością artystyczną, nadając im wyjątkowe brzmienie. Usłyszymy m.in. niezapomniane „Wielka Woda”, „Kokaina”, „Dzikuska”, „ZOO”, „Piosenka o życiu ptasim”. Piosenki zaaranżował Łukasz Damrych (klawisze). Wraz z wokalistką wystąpią także Tomasz Pierzchniak (kontrabas) i Łukasz Sobolak (perkusja). Wyjątkowy, muzyczny wieczór walentynkowy z nastrojową muzyką i ponadczasową poezją nie tylko o miłości w wykonaniu wspaniałej wokalistki.

Bilety w cenie 45 złotych do nabycia w kasie KDK i na www.konsancinskidomkultury.pl.

Supermenka – spektakl dla dorosłych widzów.

„Supermenka” – to opowieść o kilku latach życia współczesnej Polki. Kobiety wykształconej , inteligentnej, błyskotliwej i pracowitej. Matki, żony, pracownika, pracodawcy, kobiety szczęśliwej i nieszczęśliwej, zakochanej i samotnej, spełnionej i zdesperowanej.

90 minut na pokazanie takiego bogactwa doświadczeń, to bardzo mało. Chyba, że na scenie widzimy znakomitą aktorkę JOWITĘ BUDNIK, znaną między innymi z „PLACU ZBAWICIELA”, „NIKIFORA”, „PAPUSZY”, „PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI „, „CICHEJ NOCY”, „NA DOBRE I NA ZŁE” oraz „M JAK MIŁOŚĆ”, nagradzaną za główne role Złotymi Lwami i Orłem – Polską Nagrodą Filmową.

W „Supermence” jak w życiu, dramat miesza się z komedią, ironia z życzliwością, filozofia z banałem, a śmiech następuje po łzach i wściekłości. Ponieważ jest to opowieść inteligentna więc podobnie jak w życiu inteligentnego człowieka, nie ma w niej czasu na nudę. W opowiadanej przez Jowitę Budnik historii pojawia się galeria groteskowych, choć z życia wziętych postaci. Desperackie próby bohaterki, aby poradzić sobie na niebezpiecznych zakrętach życia , wzbudzają z jednej strony wielki podziw, a z drugiej wywołuje salwy śmiechu.

19.stycznia – Piaseczno, ul. Kościuszki 49 ( Dom Kultury). Bilety 25 złotych w przedsprzedaży, 35 złotych w dniu imprezy. Spektakl dla dorosłych widzów.

Film “Birdman” oraz spotkanie z Wiesławem Komasą

Z cyklu SZTUKA MÓWI – kolejny pokaz filmu BIRDMAN (USA, 2014) w reż. Alejndro Gonzaleza Inarritu i spotkanie z WIESŁAWEM KOMASĄ

Moderator – Marcin Majkut
Piaseczno, ul. Kościuszki 49 ( Dom Kultury).

Wstęp wolny, 29 (środa) – godz. 19.00

BIRDMAN – w którym główną rolę gra Michael Keaton, przedstawia historię aktora, który niegdyś był gwiazdą filmów o superbohaterze (nawiązując do Batmana granego dwa razy przez  Keatona). Obecnie jego sława już przygasła, a bohater walczy sam ze sobą, aby odzyskać rodzinę oraz dawną popularność. W tym celu przygotowuje swój występ w nowej broadwayowskiej sztuce, którą też sam reżyseruje i finansuje.

Wiesław Komasa  – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser teatralny, lektor i recytator. Absolwent PWST w Krakowie (1971). Ojciec Jana Komasy, reżysera, oraz piosenkarki Mary Komasy. Od 1988 pedagog warszawskiej PWST.

W najnowszych propozycjach Centrum Kultury, to z pewnością gratka dla kinomanów.

Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się kinem i sztuką. To właśnie te dwie dziedziny spotkają się w jednym miejscu i zostaną wzbogacone o merytoryczne komentarze. Zaplanowaliśmy cykl spotkań pt. KINO MÓWI, podczas którego poza wyświetlaniem ekranizacji na temat muzyki, tańca, teatru, czy sztuk wizualnych chcemy wspólnie z moderatorami i zapraszanymi gośćmi sprowokować dyskusję nie tylko na temat filmu ale również szeroko pojętej sztuki. Spotkania poprowadzą twórcy projektu Fundacji Generator „Kinoterapia” – Karolina Gierdys – Majkut ( kulturoznawca, autorka tekstów dotyczących oddziaływania sztuki filmowej na widzów, trenerka) oraz Marcin Majkut ( kulturoznawca, autor scenariuszy lekcji wychowawczych opartych o filmy z pakietu Filmoteka Szkolna PISF, trener)

SZTUKA MOWI listopad plakat

Plemiona Tajlandii

Droga prowadzi przez plantacje ananasów i chilli. Zbierające paprykę kobiety skarżą się, że ich wynagrodzenie to zaledwie ułamek ceny, którą osiąga plantator. Płaski teren otaczają czarne, skaliste góry, a pod nimi, na małych polach, farmerzy uprawiają ryż, tapiokę i trzcinę cukrową. Ziemia jest trudna i niewdzięczna. Jej rudoczerwony, ciemny odcień dobrze wychodzi jedynie na zdjęciach. Twarda, pełna kamieni, w czasie deszczu zamienia się w rwące błota, a podczas suszy robi się niemożliwa do przebicia ani dla motyki, ani dla młodego pędu. Czarne skały nad poletkami nagrzewając się niemiłosiernie oddają żar w twarze rolników, którzy próbują zebrać skromne plony zanim zjedzą je szkodniki lub rozdziobią ptaki.

IMG_5008

Kharen

Powoli wjeżdżamy pickupem na tereny chronionych lasów, dojeżdżamy do pierwszych zabudowań. Ku mojemu zdziwieniu mały, biały budynek przy drodze ma krzyż zawieszony nad wejściem. Okazuje się, że wśród plemiennych wiosek na terenie Tajlandii kilkanaście odmian kościoła chrześcijańskiego wyparło szamańskie wierzenia i buddyjskie wpływy. Kharen, najliczniejsze w Tajlandii plemię, pochodzi z Birmy, Laosu i Tajlandii. Rozrzucone po różnych terenach południowo-wschodniej Azji liczy nawet kilkanaście milionów ludzi. W samej Tajlandii zamieszkuje ich kilkaset tysięcy, dumnie nazywanych Ludźmi Kharen.

IMG_5139

Wioska jednak wydaje się opustoszała. Jest niedzielny poranek. Słońce nieznośnie grzeje i z drogi unosi się lepki pył. Pod skleconymi z różnych desek, stojącymi na palach domami kręcą się ciemne jak popiół świnie i chudziutkie kury. Rozwieszonego na sznurkach prania nie owiewa wiatr, które nie schnie, z powodu wysokiej wilgotności powietrza i pomimo skwaru. Gdzieniegdzie pod szerokimi wiatami zaparkowane są samochody, przez szpary w deskach widać telewizory plazmowe, a z każdego z dachów dumnie sterczy antena satelitarna imponujących czasami rozmiarów.

IMG_5080

Akha

Parę kilometrów dalej charakterystyka domów się zmienia. Są bardziej zadbane i zbudowane z porządnych i trwalszych materiałów. Zamieszkujące wioskę plemię Akha przybyło z południowo-wschodnich Chin. Starsze kobiety ubrane są w wąskie sukienki ze szlachetnych materiałów dyskretnie wyszywane koralikami, cekinami i ozdobnymi nićmi. W wiosce króluje kościół, którego zasady oparte są na chrześcijaństwie jednak z silnym wpływem przekonania Akha o kontynuacji pokoleń i ścisłym związku z ziemią. Mężczyzna Akha może wymienić swoje drzewo genealogiczne do 50 pokoleń wstecz. Mieszkańcy serdecznie zapraszają do wypełnionego po brzegi budynku. Mój przewodnik ma problem z komunikacją. Zarówno dzieci, jak i osoby starsze nie porozumiewają się po tajsku, a jedynie w narzeczu chińskim. Kobieta z zawiniętym w chustę sporym już chłopcem zachęca mnie, żebym obok niej usiadła. Na migi dogadujemy się, że to jej piąte dziecko ma 10 miesięcy. Mimo bariery językowej jesteśmy w stanie porozumieć się w podstawowych, matczynych utrapieniach. Kłaniamy się na pożegnanie i ruszam dalej.

IMG_5132

Lisu

W kolejnej wiosce przewodnik zostawia mnie samą w towarzystwie kobiet odpoczywających pod wiatą. Przyglądają mi się bardzo uważnie – nie umiem poznać, czy to sympatia, czy chęć poznania, czy może pogarda do zachodniego świata? Zapraszają mnie, żebym usiadła i rozpoczynają rozmowę. Kilka razy powtarzają bardzo powoli i wyraźnie zdania, z których staram się rozpoznać pojedyncze tajskie słowa. W końcu przechodzą do dialektu Lisu. W pewnym momencie jedna zbiera się na odwagę i wypowiada pojedyncze angielskie słowa. W ten sposób zostaje oficjalnym tłumaczem. Jej słownik ogranicza się do paru zwrotów, ale z kilkoma tajskimi zdaniami klecimy rozmowę przerywaną dłuższymi chwilami ciszy na dyskretną kontemplacje. Pytają się mnie o męża i dzieci, o dom. Tu z pomocą przychodzi telefon! Pokazuję rodzinne zdjęcia, a one żywo komentują je. Staję się dla nich kobietą z krwi i kości. Kobiece sprawy nie potrzebują znajomości dialektu. Opowiadają mi o swoich mężach i dzieciach. Chłonę, jak mogę, ich język ciała i tembr głosu. Są zmęczone, zrezygnowane, zaciekawione światem. Idziemy dalej.

IMG_5192

Dwie dziewczynki o obezwładniająco wielkich i wyrazistych oczach najpierw skradają się za nami, żeby po jakimś czasie zostać nieformalnymi, nowymi przewodniczkami. Spotykamy mężczyznę zbierającego coś w rodzaju pieczarek, twardych jak kamienie. Mężczyzna przysiada i zwija sobie papierosa z jakichś ziół i liścia. Nie chce powiedzieć co pali, ale opowiada nam historię, której nie rozumiemy. To już trzeci język poznany w przeciągu ostatnich paru godzin. Po stromych zboczach docieramy do kolejnych domostw. Na jednym ganku widnieje wystawa starannie oprawionych zdjęć – Króla i Królowej, małej dziewczynki i chłopca, młodej dziewczyny w uniwersyteckim stroju na schodach dużej uczelni, grupy studentów przed uniwersytetem, zdjęcie studyjne rodzeństwa z dyplomami w ręku. Wynika z nich, że syn i córka gospodarzy skończyli studia inżynierskie i pracują w dużych miastach.

IMG_5275

Kultury bez narodu i państwa

W ostatniej odwiedzonej przeze mnie wiosce zebrały się cztery pokolenia kobiet. Od niemowlęcia po zasuszoną staruszkę z zaoraną głębokimi zmarszczkami twarzą. Pod moimi nogami przy drodze rozkładają koce, a na nich kładą pięknie wyszywane stroje dla dzieci, torby z kolorowych materiałów, spódnice, narzuty, ściereczki, hebanowe słonie i biżuterię. Dzień nabiera kolorów, czas na zakupy, zaczynają się targi. Na koniec dostaję jeszcze dwa sznury korali i oddaję młodej mamie swój naszyjnik.

IMG_5290

Tak kończy się dzień, w którym zobaczyłam skrawek życia plemion zamieszkujących Tajlandię, ludzi bez praw, bez przynależności narodowej. Ciągle odmawia się im przyznania obywatelstwa. Mogą liczyć tylko na siebie. Są rozerwani pomiędzy chęcią podtrzymania plemiennej historii, a potrzebą życia w cywilizacji. Starszyzna umiera zabierając ze sobą ostatnie opowieści i historie plemienia. Ich wędrowna historia powoli umyka. Tworzone są fundacje, aby chronić ich kulturę i pozwolić żyć poza skansenem. Świadomość, że istnieją takie mikro społeczności daje nadzieję, że wyrok globalizacji jeszcze nie zapadł, że cały czas gdzieś w różnych zakątkach świata żyją ludzie poza naszą, zredukowaną do pieniędzy i kariery, pełną niezdrowych ambicji kulturą.

IMG_5413

Nasza autorka od niedawna mieszka w Tajlandii gdzie zajmuje się zgłębianiem tamtejszej kultury i historii. Swoimi codziennymi obserwacjami będzie się dzielić na łamach Sąsiadów.

Fot. A.B.

WTOREK JAZZOWY. CHERRY/SKOLIK PROJECT

WTOREK JAZZOWY. CHERRY/SKOLIK PROJECT

14 listopada (wtorek)

Dom kultury, ul. Kościuszki 49, godz.20.00,

Wstęp 20 złotych

 Nowojorski akustyczny mainstream w najlepszym wykonaniu wieloletniego współpracownika Dizzy`ego Gillespie – Eda Cherry oraz znakomitych polskich jazzmanów Michała Jarosa i Arka Skolika. Muzycy zagrają w składzie: Ed Cherry – gitara, Michał Jaros – kontrabas, Arek Skolik – perkusja.

WTOREK JAZOWY Cherry plakat3

Plenerowa wystawa fotograficzna „Portret Józefosławia i Julianowa”

W ramach projektu „Spacerkiem po Józefosławiu i Julianowie” powstała plenerowa wystawa fotograficzna. Na wystawie możemy obejrzeć nagrodzone i wyróżnione zdjęcia mieszkańców biorące udział w konkursie fotograficznym „Portret Józefosławia i Julianowa”.

Wystawa powstała w ramach projektu „Spacerkiem po Józefosławiu i Julianowie” realizowanego przez grupę nieformalną „Owl Stories” we współpracy z głównym partnerem Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Piaseczno – Filia w Józefosławiu, dofinansowanego ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie” realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie BORIS oraz Stowarzyszenie Europa i My.

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Pomysł na Józefosław, Magazyn Sąsiedzi, „Gazeta Piaseczyńska”, „Przegląd Piaseczyński”.

W dniu 7 listopada o godzinie 16.30 oficjalne otwarcie wystawy i wręczenie nagród laureatom.

Wystawa jest powieszona na trejażach na rogu ulic Cyraneczki i Julianowskiej. Prace można oglądać do końca grudnia.

Serdecznie Zapraszamy!

plakat wystawa 112017.cdr

Bardzo kulturalny i sportowy weekend w Piasecznie.

Przed nami ostatni wakacyjny weekend tego lata. Warto spędzić go w towarzystwie najbliższych z kulturą i aktywnie na sportowo. Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno, Młodzieżowa Rada Gminy oraz Centrum Kultury przygotowali dla nas wyjątkowe wydarzenia.

W piątek 1 września o godz. 20.00 na Placu Piłsudskiego (Rynek) odbędzie się pokaz filmu niemego Nosferatu – Symfonia Grozy z 1922 roku w reż. F.W. Murnau’a z muzyką na żywo – Niemy Movie.

Nosferatu” – film Friedricha Wilhelma Murnaua oparty na Draculi Brama Stokera, jest jednym z pierwszych horrorów w historii kina, jednym z najważniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu i sztuki filmowej w ogóle.

Bez tytułu

Niemy Movie – to czterech muzyków i aktor, wykonujących na żywo muzykę i dubbing do niemych filmów. Filmy w ich interpretacji nabierają kolorów i humoru: ilustrują je muzyką w wielu stylach, postacie obdarzają indywidualnymi głosami. Każdy z członków zespołu jest multiinstrumentalistą, poruszają się swobodnie w różnych konwencjach, od klasyki po rozrywkę, od teatralnego patosu po kreskówkowy slapstick. Zmieniają instrumenty w trakcie filmu, a efektem jest mozaika barw i emocji, kolory, które wykraczają poza odcienie szarości na ekranie.

W sobotę 2 września mamy przyjemność polecić i zarazem zaprosić wraz z Centrum Kultury w Piasecznie, Nadleśnictwem Chojnów, Stowarzyszeniem Przyjaciół Zalesia Górnego na V FESTIWAL PIOSENKI DOŁUJĄCEJ!

Festiwal odbywa się jak co roku w Żabieńcu w Uroczysku „Zimne Doły”, Trakt Warecki.

W programie:

Przesłuchania konkursowe, koncert zespołu MIKROKLIMAT, koncert laureatów, koncert duetu Wojciech Jarociński – Wacław Juszczyszyn (Wolna Grupa Bukowina) oraz na deser Recital Andrzeja Poniedzielskiego z zespołem.

Poniedzielski

„Smutek – to radość inaczej“ – oto motto Festiwalu Piosenki Dołującej stworzone przez znawcę i orędownika twórczości ponurej Andrzeja Poniedzielskiego. Dla rozjaśnienia ponurości dodał on także komentarz: “Wydaje się, że w naszej wersji kultury śródziemnomorskiej smutek to stan absolutnej gotowości organizmu na przyjęcie dowolnej radości. Tak więc człowiek smutny – jest właściwie wstępnie wesoły”.

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Zalesia Górnego wraz z grupą organizatorów reprezentujących Nadleśnictwo Chojnów i Centrum Kultury w Piasecznie przystąpili do realizacji niecodziennego pomysłu zaprzyjaźnionych artystów Lecha Mateckiego i Stanisława Szczycińskiego – Festiwalu Piosenki Dołującej. Korzystając z niezwykłych walorów przyrodniczych i prowokującej nazwy Zimne Doły realizujemy wydarzenie kulturalne w formie konkursu piosenki. Festiwal z założenia jest formą kabaretową połączoną z konkursem i nawiązującą do przypisywanego Polakom malkontenctwa i wszechobecnego narzekania na Świat Wokół Nas. Przez formę tego wydarzenia pokazujemy, że dysponujemy potencjałem twórczym i niezmierzonymi pokładami humoru połączonego z dystansem do siebie samych. To wydarzenie przyczynia się także do spopularyzowania  pięknego miejsca.  W Festiwalu biorą udział znani artyści reprezentujący główny nurt kabaretowy, a także środowiska muzyczne, związane z tzw. piosenką literacką.

Koncerty festiwalowe prowadzą Andrzej Poniedzielski i Katarzyna Hernik, zaś Dyrektorem Artystycznym jest znany muzyk i kompozytor, Stanisław Szczyciński.

Z roku na rok festiwal cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród  twórców – uczestników konkursu jak i publiczności, która coraz tłumniej przybywa z całej Polski. Podczas 4 edycji imprezy wystąpiło już ponad 80 wykonawców, a w ostatnim roku na widowni zasiadło blisko 1000 osób. Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Gminy Piaseczno.

Dla wszystkich, którzy zaczynają swoją przygodę z bieganiem lub nie zakończyli jeszcze sezonu biegowego Stowarzyszenie Kondycja przygotowało kolejny już, IX bieg Frog Race. Bieg odbędzie się w dniu 3 września w niedzielę w Żabieńcu koło Piaseczna. ,,Żabi Wyścig” tradycyjnie będzie miał miejsce na obiekcie Zimne Doły na dystansach od 100 m dla dzieci do 10 km dla dorosłych. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze wszystkim aktywnym sportowo i kulturalnie.

thumbs_koszulka_frog-OK

W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie!